Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

 
 
 
TZOB'DAN ''MISIR'' UYARISI... -GENEL BAŞKAN BAYRAKTAR: -''FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ AMACIYLA, DAHA MISIR HASADI BİLE TAM BAŞLAMADAN, İTHALAT BASKISI YAPILMAYA BAŞLANDI'' -''HASAT ÖNCESİ İTHALAT, ÜRETİCİYE ZARAR VERİR'' -''ÜRETİCİLERİMİZ, EMEĞİNİ KARŞILAYACAK GELİR BEKLİYOR. FİYATLARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK SÖYLEMLERDEN MUTLAKA KAÇINILMALI''

ANKARA (A.A) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mısır hasadına henüz tam olarak başlanmadan, fiyatların düşürülmesi amacıyla şimdiden ithalat baskısı yapılmaya ve bu amaçla kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, ''Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan, bu lobilere fırsat vermeyecek önlemleri almasını bekliyoruz'' dedi.

     Bayraktar, yazılı açıklamasında, yem sanayisi başta olmak üzere, biyoyakıt, nişasta bazlı şekerler, bitkisel yağ ve gıda sektörleri gibi birçok alanda kullanılan mısırda, son yıllarda dünya üretiminin tüketimi karşılamakta zorlandığına dikkati çekti. Türkiye'de de mısır üretiminin uzun yıllar yurt içi tüketimi karşılayamadığını, aradaki farkın ithalatla giderildiğini hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

     ''Ülkemizde ekim alanları ve verimde sağlanan artışla birlikte üretim miktarı artsa da daha hızlı yükselen tüketim rakamları karşısında halen bir miktar üretim açığı bulunmaktadır. Fakat yine de mısır üretimimiz, yıldan yıla, artan talebi karşılayacak potansiyele sahiptir. Üretimimizin artırılması ve sürekliliğin sağlanması öncelikli olarak üreticilerin elde edeceği gelire bağlıdır. Çünkü üreticilerimiz ürüne karar verirken, alacağı desteklere ve pazarlama döneminde oluşan fiyata bakmaktadır.''
    
     -HASADI BAŞLAMADAN İTHALAT BASKISI BAŞLADI-
    
     Mısır hasadının bu ay yoğunlaşacağına dikkati çeken TZOB Genel Başkanı Bayraktar, buna karşılık daha mısır hasadı tam anlamıyla başlamamışken, sektörde çeşitli kesimlerce şimdiden açıklamalar yapıldığını, fiyatların düşürülmesi amacıyla ithalat baskısı kurulmaya ve bu amaçla kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını savundu.
     Üretim açığının hasat döneminde gerçekleştirilecek ithalatla kapatılmasının konuşulmasının bile üretici fiyatlarını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunan Bayraktar, şunları kaydetti:
     ''Bu tür açıklamaların doğuracağı sonuçlar birkaç açıdan önemlidir. Zira, üretici yeterli geliri elde edememesi durumunda alternatif ürünlere kayışta hızlanma olabilecektir. Üreticiler bu üründen kaçacak olursa, zaten ciddi sıkıntılar içindeki hayvancılığımızda yeni sorunların yaşanması kaçınılmazdır. Ayrıca, mısır ihtiyacının ithalatla karşılanmasının, GDO'lu tüketimi de beraberinde getireceği gözden kaçırılmamalıdır.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından, fiyat ve ithalat baskısı kurmaya çalışan lobilere 'dur' demesini bekliyoruz. Üreticilerimiz bu sezon da ürettikleri mısırdan emeğini karşılayacak bir gelir beklemektedir. Bu nedenle daha şimdiden 'mısır ithalatı' gündeme getirilerek fiyatları olumsuz etkileyecek söylemlerden mutlaka kaçınmak gerekir. Üretim ve tüketim farkının giderilmesinde ithalat zorunluluğuyla karşılaşılması durumunda, ithalata, kesinlikle hasadın sonunda ve rekolte tam olarak belli olduktan sonra karar verilmelidir.
     Ayrıca, TMO'nun mısır piyasasını yakından izleyerek, piyasada mısır arzının artışına paralel olarak fiyatların gerilemesi durumunda anında müdahalede bulunması büyük önem arz etmektedir.''
  

Ekleme Tarihi
05.09.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: TZOB'dan ''Mısır'' Uyarısı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız