Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

KURBAN BAYRAM'I SONRASI KARADENİZ'DE HAMSİ BEREKETİ -KURBAN BAYRAMI DOLAYISIYLA KARADENİZ'DE HAMSİ AVINA VERİLEN KISA ARANIN ARDINDAN DENİZE AÇILAN TEKNELER AVLADIKLARI TONLARCA HAMSİYLE LİMANA DÖNÜYOR 
 
 
GİRESUN (A.A) - Kurban Bayramı dolayısıyla Karadeniz'de hamsi avına verilen kısa aranın ardından denize açılan tekneler, avladıkları tonlarca hamsiyle limana dönüyor.
 
     Kumyalı Balıkçı Barınağı'nda tekneden hamsi boşaltımı yapan Berati Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban etinden dolayı hamsiye olan ilginin bayramda biraz düştüğünü ancak bayram sonrası avlanmaya kaldıkları yerden devam ettiklerini söyledi.
 
     Hamsi'nin kırmızı et ile kıyaslandığında fiyatının oldukça uygun olduğunu ifade eden Başaran,''Hamside bolluğun böyle devam etmesini istiyoruz. Bir aktarmada (avlanan balığı sahile getiren tekne) ortalama 5 ton hamsi çıkıyor ve bu takımlar barınaklara balığı boşalttıktan sonra tekrar av motorunun yanına geri dönüyor. Burada ilk boşaltılan hamsiler yurdun çeşitli illerine dağıtılıyor. Sabaha doğru gelen aktarma takımlarından çıkan hamsiler ise yakın çevre illere dağıtılıyor''dedi.
 
     Tekne kaptanı Ahmet Dindaroğlu ise hamsinin yağlı, lezzetli ve bol çıktığını dile getirerek,''Anne ve babalar hamsiyi özellikle çocuklarına alıp yedirmelidir. Beslenmede ve sofralarda balığın yeri ayrıdır. Fiyatlar çok düşük ve piyasada 1-2 liraya hamsi satılıyor. Hamsinin hem fiyatıyla hem de tadıyla en çok tüketilmesi gereken zaman bu zamandır'' dedi.
 

Ekleme Tarihi
12.11.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: Kurban Bayram'ı sonrası Karadeniz'de hamsi bereketi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız