Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 06 Haziran 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

 
Verimi yüksek kışlık nohut
 
İklim değişikliğine bağlı kuraklığı aşmak için çalışma yürüten Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde, yazlık nohuta göre 2 kat fazla verim alınabilen kışlık nohut üretildi

İklim değişikliğine bağlı kuraklığı aşmak için çalışma yürüten Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi'nde, yazlık nohuta göre 2 kat fazla verim alınabilen, soğuğa ve hastalıklara dayanıklı nohut üretildi.
 
Deyim yerindeyse Türk çiftçisinin eli sıcak sudan soğuk suya değmeyecek. Bitki boyu 20-30 santimetre olan yazlık nohut elle hasat edilirken boyu 50-60 santimetreden 1 metreye kadar ulaşabilen kışlık nohut biçerdöverle hasat edilebilecek.
 
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Toker, dünyayı bekleyen en büyük tehlikelerden birinin iklim değişikliğine bağlı kuraklık olduğunu söyledi. Kuraklığa karşı gıdalarla ilgili tüm dünyada araştırmalar yürütüldüğünü belirten Toker, kendilerinin de soğuğa ve hastalıklara dayanıklı nohut üretimi üzerinde çalıştıklarını ve performansı yüksek çeşitler elde ettiklerini anlattı.
 
Kışlık nohut üretiminin çiftçiye pek çok avantaj sağlayacağını dile getiren Prof. Dr. Toker, bu avantajların en büyüğünün ise yazlık nohuta göre verimin yüzde 70 ila 100 oranında artması olduğunu kaydetti.
 
Toker, bitkinin genetiğiyle oynamadıklarını, sadece gen yapılarını soğuğa dayanıklı olacak şekilde değiştirdiklerini de sözlerine ekledi.
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
02.12.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: Verimi yüksek kışlık nohut
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız