Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Nargilelik tütün mamulleri,  

Nargilelik tütün mamulleri, ''Nargilelik Tütün Mamulü Standardı''nın yürürlükteki haline uygun olacak

ANKARA (A.A) - Piyasaya arz edilen nargilelik tütün mamulleri, ''Nargilelik Tütün Mamulü Standardı''nın yürürlükteki haline uygun olacak.
 
     Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Tebliğe göre, nargilelik tütün mamulü, sadece farklı nevideki tömbeki tütününün veya bir ya da birden fazla menşe ve nevideki tütünün harman reçetesine göre harmanlanması, kıyılması veya parçalanması, koruyucu maddeler katılarak veya katılmadan, katkı maddesi katılarak veya katılmadan elde edilen ve nargile aparatında yakılarak veya ısıtılarak tüketilen tütün mamulünü kapsayacak.
 
     Tömbeki nargilelik tütün mamulü de farklı nevideki tömbeki tütünün önceden tespit edilmiş harman reçetesine göre harmanlanması, mevzuatında katılmasına izin verilen koruyucu maddeler dışında herhangi bir katkı maddesi ilave edilmeden kıyılması veya parçalanması ve dinlendirilmesi ile elde edilen tütün mamulünü, harmanlanmış nargilelik tütün mamulü ise bir veya birden fazla menşe ve nevideki tütünün önceden tespit edilmiş harman reçetesine göre harmanlanması, koruyucu maddeler dışında herhangi bir katkı maddesi ilave edilmeden kıyılması veya parçalanması ve dinlendirilmesi ile elde edilen tütün mamulünü kapsayacak.

     Tebliğe göre, aromalı nargilelik tütün mamulü ise bir veya birden fazla menşe ve nevideki tütünün harman reçetesine göre harmanlanması, kıyılması veya parçalanması, mevzuat kapsamında müsaade edilen oranı aşmamak kaydıyla, tatlandırıcı, gliserin (TS 829-a göre kimyaca saf gliserin), aroma ile koruyucu ve diğer katkı maddelerinin ilavesi ve dinlendirilmesi ile elde edilen tütün mamulünü kapsayacak.

     Piyasaya arz edilen nargilelik tütün mamullerinin, Türk Standardları Enstitüsü tarafından hazırlanan TS 13445 Nargilelik Tütün Mamulü Standardının yürürlükteki haline uygun olması zorunlu olacak.

     Nargilelik tütün mamulü üreticileri, bu Tebliğ yürürlüğe girmeden önce aldıkları Piyasaya Arz Uygunluk Belgeleri kapsamında ürettikleri mamulat çeşitlerini bugünden itibaren, 1 yıl süreyle piyasaya arz edebilecek.

     Tebliğ, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.


Ekleme Tarihi
09.12.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Nargilelik tütün mamulleri yürürlükteki haline uygun olacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız