Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Haziran 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü,Silifke 

SİLİFKE'DE YILIN İLK KAYISI HASADI YAPILDI
 
- İLK HASATTA 250-300 KİLO KAYISI, KİLOSU 10 TL'DEN İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ

MERSİN(İHA) - Turfanda meyveciliğin merkezi olan Mersin'in Silifke ilçesinde çilek ve can eriğinden sonra sezonun ilk kayısı hasadı yapıldı. İlk hasatta 250-300 kilo kayısı, kilosu 10 TL'den İstanbul'a gönderildi.


Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ve Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, örtü altına alınan kayısı bahçesinde incelemelerde bulunup yılın ilk kayısı hasadına katıldı.

Silifke'nin Atakent beldesinde örtü altında kayısı üretimi yapan Mehmet Kılınç, yılın ilk kayısı hasadını Silifke'de yapmanın gururunu yaşadıklarını ve ilk hasat ürünlerin kilosunu 8-10 TL arasında İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gönderdiklerini söyledi. 1,5 dönüm örtü altına aldığı kayısı bahçesinden yaklaşık 4 ton ürün beklediğini ifade eden Kılınç, "Türkiye'de kayısı ilk kez çıktı. Türkiye'nin ilk kayısısını Silifke'den çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Şu anda İstanbul, Ankara ve İzmir'e
gönderiyoruz. İlk hasatta 250-300 kilo topladık. Kilosu ise 8-10 TL'den gidiyor. Ürün çok lezzetlidir. Hem sulu hem hormonsuzdur. Tamamen doğal ortamda yetiştiriyoruz" dedi.

Havaların geçen yıla oranla soğuk gitmesinden dolayı kayısı hasadının iki hafta geciktiğini dile getiren Kılınç, "Geçtiğimiz yıl ilk ürün 25-30 TL arasında satılmıştı. Bu yıl ise bu rakam daha aşağılara düşerek 8-10 TL arasında alıcı buldu. Buna rağmen yine de ilk hasadı yapmaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
 
Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 11 bin ton hasat yapılmasının beklendiğini söyledi. Bölgenin mikroklima özelliği nedeniyle Türkiye'nin turfandacılık alanında ilkleri yaşadığını ifade eden Süngü, "Türkiye'nin ilk çilek ve can eriğini çıkaran Silifkeli üreticiler, örtü altına aldığı kayısı da hasat etmeye başladı" dedi.

Ekleme Tarihi
25.04.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Silifke de Yılın İlk Kayısı Hasadı Yapıldı
Link: Silifke'de Yılın İlk Kayısı Hasadı Yapıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız