Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Kanola 

Trakya’da bu yıl, 166 bin dekar alana yağlık kanola bitkisi ekildi!

Hayrabolu Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çıkrıkçılı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya’da ekimi gerçekleştirilen kanola bitkisinin, sert geçen kış mevsimininardından çiçeklerini açtığını söyledi.


“Trakya’da ayçiçeğine alternatif olarak gösterilen yağlık kanola bitkisi, ovalarımızı açan çiçekleriyle sarıya boyadı” diyen Çıkrıkçılı, şöyle devam etti:

“İlçemizde 14 bin dekar, bölge genelinde ise toplam derneğimiz önderliğinde 166 bin dekar alana kanola ekimi gerçekleşti. Bu oranın, sözleşme dışı ekilenlerle 200 bin dekar olduğu tahmin ediliyor. Derneğimizin sözleşmeli olarak ekimini yaptırdığı kanolaların hasadı da derneğimiz tarafından tarladan anlaşmalı olarak pazarlanmaktadır.”

Çıkrıkçılı, bu yıl sert ve soğuk geçen kış dönemi nedeniyle kanola bitkisinde yüzde 30 rekolte düşüklüğü görülebileceğini ifade ederek, sert geçen kışın sadece Trakya’da değil, Türkiye’nin diğer bölgelerinde deetkili olduğunu hatırlattı.

Kanola bitkisinin ekimi sonrasında yaşanan don olaylarının rekolte düşüklüğü olarak yansıyacağını ifade eden Çıkrıkçılı, ancak hükümetin kanola bitkisine yaptığı desteklerin bu bitkiye olan ilgiyi arttıracağını kaydetti.

Çıkrıkçılı, kanola bitkisinin takibinin dernek bünyesinde görevli ziraat mühendisleri tarafından yapıldığını sözlerine ekledi.


 
 

Ekleme Tarihi
02.05.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Trakya da Bu Yıl 166 Bin Dekar Alana Kanola Ekildi
Link: Trakya’da Bu Yıl 166 Bin Dekar Alana Kanola Ekildi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız