Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Ekim 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
EKÜY projesi  

Şeftali, armut ve elma üretimi, EKÜY projesi kapsamına alındı

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi(EKÜY) projesine şeftali, armut ve elma üretiminin de dahil edildiğini bildirdi.


Projenin Atakum, Canik, İlkadım, Terme, Tekkeköy ve Yakakent ilçelerinde uygulanacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 348 alanda uygulanacak olan proje ile adı gecen ürünlerden 542 tonunun sertifikalandırılmasının planlandığını belirtti.

2012 yılı için projede görev alacak teknik elemanların eğitiminin Nisan ayı ortasında Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleştirildiğini kaydeden Güven, "Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi ile kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması ve izlenmesi hedeflenmektedir.

Zirai Mücadele ilaçlarının ruhsatlı olduğu üründe, doğru zamanda, doğru dozda ve doğru biçimde kullanıldığında, zehir olmayacağını, insan sağlığını ve çevreyi olumsuz yönde etkilemeyecek, böylece tarladan sofraya güvenilir gıda temin edilecek." dedi.

Nisan ayında gerçekleşetirilen eğitim seminerlerinde yaklaşık 40 personelin eğitim aldığını kaydeden Güven, "Eğitimde izlenebilir tarımsal üretim sistemleri ve üretici kayıt defteri kullanımı, bitki koruma ürünleri formulasyon tipleri, etki mekanizmaları, bitkisel üretim teknikleri.

Ayrıca bitki koruma ile ilişkileri, bitki koruma ürünleri kullanımında kalibrasyon, zirai mücadele yöntemleri, entegre mücadele, fizyolojik hastalıklar, meyvecilikte bakteriyel hastalıklar ve korunma yolları, elma, armut ve şeftalide çeşit ve anaç özellikleri ile meyvecilikte hasat ve depolamanın önemi konularında teknik elemanlarımıza bilgi verilmiştir.

Yaklaşık 40 teknik elemanın katıldığı eğitim toplantısında Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde görevli konu uzmanları ile il müdürlüğü personeli görev aldı." diye konuştu. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
03.05.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Şeftali, armut ve elma üretimi, EKÜY projesi kapsamına alındı
Link: Şeftali, armut ve elma üretimi, EKÜY projesi kapsamına alındı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız