Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 12 Temmuz 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Serada Yetiştirilen Kayısıların Hasadı Yapıldı
 

İnönü Üniversitesi Battalgazi Meslek Yüksekokulu'nca yürütülen "Malatya Koşullarında Örtü Altı Kayısı Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında serada yetiştirilen kayısıların hasadına başlandı.


Fırat Kalkınma Ajansı tarafından maddi destek sağlanan Malatya Koşullarında Örtü Altı Kayısı Yetiştiriciliği Projesi'nin kapanış toplantısı, İnönü Üniversitesi Tacan Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Bayram Murat Asma, yaptığı konuşmada, Malatya'nın en önemli tarımsal ürününün kayısı olduğunu hatırlattı. Kayısının Malatya ekonomisine, yılda 400 milyon dolarlık ihracattan, 100 milyon dolarlık da yurt içi tüketimden olmak üzere 500 milyon dolarlık katkısı olduğunu vurgulayan Asma, "Malatya kayısısı Malatya ekonomisinin can damarını oluşturmaktadır" dedi.

Kentte bugüne kadar örtü altı yetiştiriciliği konusunda herhangi bir araştırmanın bulunmadığını ifade eden Asma, kayısıda seracılığın araştırılması dolayısıyla 2010 yılında "Malatya Koşullarında Örtü Altı Kayısı Yetiştiriciliği Projesi"ni hazırladıklarını anımsattı. Asma, geçen yıl seraları tamamladıklarını ve hemen çalışmalara başladıklarını ifade ederek, serada 7 kayısı çeşidi bulunduğunu belirtti.

Bu yılki kış şartları dolayısıyla seradaki kayısıların da normal koşullarda yetiştirilen kayısı gibi 10-12 günlük gecikmeyle çiçek açtığını anlatan Asma,

"Yaptığımız araştırmanın bir yıllık sonuçlarında, sera koşullarında kayısı yetiştirildiği takdirde minimum 15-20 gün erkencilik sağlanacağını tespit ettik" diye konuştu.

-"Serada kayısı daha ekonomik olacak"-

Ekonomik analizler için daha çok veriye ihtiyaçları bulunduğunu ifade eden Asma, "Ancak şu anki verilere göre, serada kayısı yetiştiriciliği ekonomik olacak" dedi.

Asma, seradaki kayısıların yanında normal koşullarda da aynı çeşit kayısı yetiştirdiklerini belirterek, ancak bu kayısılar arasında olgunluk açısından 20-25 günlük fark olduğunun görüldüğünü belirtti.

Meyvecilik Araştırma Enstitüsü tarafından tescili için 2009 yılında başvurulan sofralık Dilbay kayısı çeşidinin de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescil edildiğini bildiren Asma, Dilbay kayısısının Malatya'nın en önemli sofralık kayısı olan Hasanbey kayısı çeşidinden 10-15 gün önce olgunlaştığını ifade etti.

Toplantıda, seranın teknik özelliklerine ilişkin bilgiler de verildi. Toplantının ardından serada yetiştirilen kayısıların hasadına başlandı. (AA)

Ekleme Tarihi
12.06.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Serada Yetiştirilen Kayısıların Hasadı Yapıldı
Link: Serada Yetiştirilen Kayısıların Hasadı Yapıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız