Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Gen Bankası'nda hasat başladı
 
Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün dünyadaki 300 kayısı çeşidini barındıran Gen Bankası'ndaki erken olgunlaşan kayısıların hasadına başlandı.

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı bir kurum olarak kayısıda çeşitliliği artırmak için Gen Bankası oluşturduklarını hatırlattı.

Bu çalışma çerçevesinde Akçadağ ilçesine bağlı Karapınar'da, merkeze bağlı Tecde Mahallesi'nde ve Battalgazi ilçesindeki yerleşkelerinde 3 ayrı kayısı bahçesi oluşturduklarını kaydeden Zengin, bu bahçelerde 300'er çeşit dünyanın pek çok ülkesinin kayısılarının bulunduğunu ifade etti.

Kayısı bahçelerinin kurulmasının çeşitliliğin azalmasının önüne geçebileceğini dile getiren Zengin, ''Herhangi bir çeşit kayısı hastalık veya başka bir nedenle kaybolursa diğer örneğiyle takviye edebilelim diye çeşitliliği koruyoruz'' dedi.

Gen Bankası'ndaki erkenci çeşitler olarak bilinen ''Hırmanlı'', ''Tekeler'' ve ''Silistre de Derona'' kayısı çeşitlerinde hasada başladıklarını kaydeden Zengin, bu çeşitleri herhangi bir ısıtmaya, korumaya tabi tutmadıklarını ve buna rağmen serayla birlikte ve hasat mevsiminden 20 gün önce olgunlaştıklarını anlattı.

-Rekolte, geçmiş yıllara göre yüksek olacak-

Bu yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde kurulan ve aralarında Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün de bulunduğu komisyonun kayısı rekoltesini 149 bin 500 ton olarak belirlediğini hatırlatan Zengin, rekoltenin geçmiş yıllara göre yüksek olduğunu aktardı.

Zengin, ''Bu yıl verimli bir yıl olacak. Buna rağmen fiyatın o kadar düşeceğini tahmin etmiyorum. Çünkü ürünlerde dolu zararı çok. Havaların yağışlı olmasından dolayı kızıl lekeler var. Bu nedenle kaliteli kayısı az. Fiyatların geçen sene ile aynı olmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

AA

Ekleme Tarihi
14.06.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Gen Bankası, hasat başladı, kayısı, malatya, Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu
Link: Gen Bankası'nda hasat başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız