Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Fındıklarda Yabani Otların Temizliği 

FINDIKLARDA YABANİ OTLARIN TEMİZLİĞİ 


TRABZON (İHA) - Fındık hasadı öncesi fındıklıklarda yabani ot temizliğinin yapılması konusunda fındık üreticileri uyarıldı.


Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Trabzon Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Çankaya, fındık altı ot temizliğinin mutlak suretle yapılması gerektiğini belirterek özellikle ilaç kullanarak temizlik yoluna gidilmemesi gerektiğini söyledi.

Havaların genellikle yağışlı gitmesi sonucunda, fındıklıklarda zararlı yabancı otların anormal şekilde çoğaldığını belirten Çankaya, şöyle konuştu: "Bunların içerisinde en yaygın görülenleri ısırgan, ifteri (eğrelti otu) ve diken (böğürtlen)'dir. Hasada yaklaşılan bu günlerde fındıklarımıza rakip olan bu yabancı otların mutlaka biçilerek fındık altı temizliğinin yapılması gerekmektedir."

Çankaya, hem hasadın daha kolay yapılması hem de fındıktaki kalitenin ve randımanın artması yönünden hasattan asgari on gün önce bahçe temizliğinin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bu dönemde kesinlikle ilaç kullanılarak fındık altı otlarının temizlenmesi yoluna gidilmemesi gerektiğini anlatan Çankaya, şöyle konuştu: "Çünkü; bu yolla fındık altı ot temizliği yapıldığı takdirde buradaki doğal denge bozulacak ve birkaç yıl ilaç atılan yerlerde bitki yetişmeyecek. Kaliteli fındık oluşması için biçilen otların kompost yapılarak fındıklıkların gübrelenmesinde kullanılması en doğru yoldur. Kaliteli fındık üretiminde gübrelemenin, zirai mücadelenin, budamanın önemi kadar doğru hasadın ve kurutmanın daha sonra da uygun ambalajla ve sağlıklı depolarda muhafazanın da önemi büyüktür. Bu bakımdan Tarım İl Müdürlüğü’nce yörelere göre ilan edilecek hasat zamanlarına ve ilan edilen tarihten önce kesinlikle fındık hasadına başlanmamasına özellikle dikkat edilmelidir.” 

Ekleme Tarihi
18.07.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Fındık, Yabani Otların Temizliği, meyvecilik, tarım
Link: Fındıklarda Yabani Otların Temizliği
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız