Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mart 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

İncir ihracatçısı ‘hormon’ nöbetinde

BURSA (CİHAN) - Bursa’dan dünyanın dört bir tarafına ihraç edilen ‘Bursa siyah inciri’nde ilaç kalıntısı endişesi ihracatçıyı tedirgin ediyor. İhracatçılar, Bursa’da üreticilerle ilaç konusunda dayanışma içinde çalışırken, diğer illerdeki üreticileri de kontrol altında tutmaya çalışıyor.


Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı, inciri korumak için üretim yapan diğer illerdeki yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını söyledi. UYMSİB verilerine göre, incir ihracatı her geçen yıl artış gösteriyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde 30 milyon dolar seviyesine çıkan ihracatın 16 milyon dolarını tek başına Bursa gerçekleştirdi. Geri kalanı ise Aydın, Mersin, Hatay, Manisa ve İzmir gibi illerden gerçekleştiriliyor.

Bursa'da 40 köyde incir üretimi yapılıyor. Buna karşın, ‘Ethephon’ adı verilen hormon ilacı incir ihracatını tehdit ediyor. Bursalı ihracatçılar ve üreticiler, Vali Şahabettin Harput önderliğinde çalışma başlatarak ilaca savaş açtı. İncirin kalitesinin korunması amacıyla başlatılan ortak hareket sonucunda inciri geliştirici hormonel ilaçların kullanılması yasaklandı. Ancak Türkiye’nin diğer illerindeki üreticilerin ilaç kullanması ihracatçının uykusunu kaçırdı. İlaç kalıntısı tespit edilmesi durumunda AB’nin uygulayacağı genel bir yaptırımdan çekinen Bursalı ihracatçılar, ilaca karşı oluşturulan kampanyayı ülke geneline yaygınlaştırdı.

UYMSİB Başkanı Salih Çalı, diğer illerin zararlarını azaltabilmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı nezdinde çalışma başlattı. İlgili birimleri uyaran Çalı, diğer illerin tarım müdürlükleriyle de kontrol anlamında sürekli temas halinde olduklarını kaydetti. Çalı, denetimlerin artmasıyla ilaç kullanımının nispeten kontrol altına alındığını ifade etti.

Tarım Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) Encümeni Ahmet Doğan da şunları dile getirdi: “Bu yıl Bursa siyah incirinde rekolte beklentisi 28 bin ton civarında olacak. Bursalı üreticiler olarak ilaç kalıntısı konusunun öneminin bilincindeyiz. Bu konuda Valimiz Şahabettin Harput'un konuya olan ilgisi ve bizlere verdiği destek sayesinde büyük mesafe kat ettik. Ancak diğer illerdeki incirde ilaç kalıntısı çıkması ihtimali bizi tedirgin ediyor.”

Ekleme Tarihi
08.08.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: İncir ihracatçısı hormon nöbetinde, ilaç kalıntısı, gıda tarım
Link: İncir ihracatçısı hormon nöbetinde
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız