Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Sıcak hava taze fasulye üretimini de vurdu, taze fasulye 

Sıcak hava taze fasulye üretimini de vurdu

Sezon başında kilogramının üreticiden çıkış fiyatı 2.5 lira olan fasulyenin fiyatı 80 kuruşa kadar geriledi.

BURDUR - Türkiye'deki taze fasulye üretiminin yüzde 22'sini karşılayan Burdur'da sıcak hava üretimi olumsuz etkiledi. Sezon başında kilogramının üreticiden çıkış fiyatı 2.5 lira olan fasulyenin fiyatı da 80 kuruşa kadar geriledi. Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, fasulye üretiminde geçen yıl 36 bin ton civarında rekolte gerçekleşirken bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle rekoltenin 25 bin ton civarında beklendiğini söyledi.

Türkiye'de taze fasulye üretiminin yapıldığı en verimli ovalardan birinin İnsuyu Ovası olduğunu ifade eden Kemal Kubilay, Burdur'da son yıllarda üretilen en önemli tarım ürününün taze fasulye olduğunu bildirdi. İnsuyu Ovası'nda yetişen fasulyenin kalitesi, lezzeti ve dayanıklılığı ile Türkiye'de adından söz ettirmeye başladığını anlatan Kubilay, İnsuyu Ovası'nda yetişen taze fasulyenin diğer illerde yetişen fasulyelerden daha lezzetli olmasının yayla havasında yetişmesinden kaynaklandığını kaydetti.

İnsuyu Ovası'nda yapılan fasulye üretiminin bölgedeki birçok çiftçinin de geçim kaynağı olduğunu vurgulayan Kubilay, "Özellikle bölgedeki 8 köy geçimini fasulye üretiminden sağlıyor. Yaklaşık 20 bin dönüm arazide yapılan üretim haziran ayından eylül ayına kadar devam eder" dedi.

Sezon başında 2.5 lira olan fiyat 1 liraya düştü

İnsuyu Ovası'nda kurulan fasulye halinde her gün ortalama 300 ton fasulyenin alıcıya ulaştırıldığını bildiren Kubilay, "Fasulye, bölgedeki çiftçilerimizin tek geçim kaynağıdır. Yaklaşık bin 500 kişi geçimini fasulye üretiminden sağlıyor. Ayrıca birçok köyden çalışmak için gelenlere de istihdam sağlanıyor" diye konuştu.

Kubilay, Türkiye'deki taze fasulye üretiminin yüzde 22'sinin İnsuyu Ovası'ndan karşılandığını vurgulayarak, "Geçen yıla göre bu yıl üretimde düşüş oldu. Bunun en önemli nedeni ise aşırı sıcaklar. Geçen yıl 36 bin ton civarında rekolte gerçekleşmişti. Bu yıl ise 25 bin ton civarında rekolte bekliyoruz" diye konuştu.

Kemal Kubilay, İncesuyu Ovası'nda yetişen fasulyenin başta İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafına gönderildiğini anlatarak, özellikle büyükşehirlerde İnsuyu fasulyesinin tercih edildiğini kaydetti.

Bu yıl sezon başında üreticiden çıkış fiyatı 2.5 lira olan fasulyenin bugünlerde 80 kuruş ile 1 lira arasında alıcı bulduğunu dile getiren Kubilay, şöyle konuştu:

"Bundaki en büyük neden, üreticiler arasında birlik olmayışıdır. Bir kilo fasulyenin çiftçiye maliyeti neredeyse 1 lirayı buluyor. Bu nedenle belirli fiyat politikasının oluşturulması gerekiyor."
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
10.08.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Sıcak hava taze fasulye üretimini de vurdu, taze fasulye, üretim, sıcak, rekolte, kubilay,
Link: Sıcak hava taze fasulye üretimini de vurdu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız