Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mart 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

İncir üreticilerine ''ethephon'' uyarısı

UYMSİB Başkanı Çalı: ''Bursa siyah incirine olan bu talebin sürekliliğini koruyabilmesi için analizlerinde 'ethephon' kalıntısına rastlanmaması büyük önem taşıyor''


BURSA (A.A) - Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, Bursa siyah incirine olan talebin sürekliliğini koruyabilmesi için analizlerinde ''ethephon'' kalıntısına rastlanmamasının büyük önem taşıdığını bildirdi.

Çalı, yaptığı açıklamada, inciri hasat zamanından önce olgunlaştıran hormon katkılı ''ethephon'' ilacı kullanmanın, siyah incirde kaliteyi düşürdüğünü hatırlattı. ''Ethephon'' ilacının kullanıldığı meyvelerde sahte olgunluk yaparak meyve içini kararttığını vurgulayan Çalı, meyvenin kalitesini bozduğunu, raf ömrünü azalttığını ve birkaç yıl üst üste ''ethephon'' kullanılan ağaçların dallarında kurumaların yaşandığını ifade etti.
 
İncir üretiminde kullanım izni olmayan ve 2010 yılına kadar kaçak olarak kullanımı yaygınlaşan ''ethephon'' hormonunun, 2010'da Bursa Valiliği ile yapılan çalışmalar sonucunda kullanımının önüne geçildiğini bildiren Çalı, ilacın ihracatı da riske soktuğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
''Bursa siyah inciri, ihraç edildiği ülkelerde kalite ve lezzetini koruyarak pazarda kendine yer bulmuştur. Bursa siyah incirine olan bu talebin sürekliliğini koruyabilmesi için analizlerinde 'ethephon' kalıntısına rastlanmaması büyük önem taşıyor. Bursa siyah inciri analizlerinde 'ethephon' çıkması halinde, ihracat durma noktasına gelebilir.''
Taze incir ihracatının yüzde 95'inden fazlasını Bursa siyah incirinin karşıladığını, Bursa dışından yapılacak taze incir ihracatında yaşanacak olası bir sıkıntının Bursa'yı da olumsuz etkileyeceğini belirten Çalı, taze incirin ihraç edildiği illerin, konuya hassasiyetle yaklaşması, Bursa siyah incirine ve tüm taze incir ihracatına sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

-''Bursa siyah incirinin imajı bozulmasın''-

İhracatta yaşanan küçük bir sorunun, çok daha büyük zaman ve maddi kayıp olarak geri döndüğünü aktaran Çalı, ''Bozulan imajın düzeltilmesi de çok uzun zaman alıyor. Özellikle zeytin bahçelerinin yakınında olan incir ağaçlarına tarım ilacı bulaşmasının önlenmesi konusunda çok hassas davranılmalı. Kesim ve ihraç tarihlerine de uyulması gerekiyor. Bursa'nın en popüler tarımsal ürün çeşitlerinden ve önemli bir ihracat kalemi de olan Bursa siyah incirini üreticisi, ihracatçısı ile hep birlikte korumalıyız'' ifadelerini kullandı.

Siyah incirin hasat süresinin 2 buçuk ay olduğu halde, ''ethephon'' kullanımında bu sürenin 1 buçuk aya kadar indiğini ifade eden Çalı, bu durumun üreticileri mağdur ettiğini bildirdi.

Uludağ Üniversitesi'nin yaptığı çalışmalar sonucu, Bursa genelinde yaklaşık 40 köyde yetiştirilen Bursa siyah incirinde ilaç kullanmaya gerek olmadığı sonucu çıktığını, zararlılara karşı doğal dengeyi sağlayan faydalı böceklerin kullanılmasının, ürünün korunması açısından önemli olduğunu vurgulayan Çalı, ihracatta, kimyasal maddelerden temiz olarak tanıtılan Bursa siyah incirinin imajının bozulmaması için tüm paydaşların azami dikkat göstermeleri gerektiği uyarısında bulundu. 

Ekleme Tarihi
25.08.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: İncir üreticilerine, ethephon, uyarısı, bursa siyah incir, incir,
Link: İncir üreticilerine ethephon uyarısı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız