Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ekim 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Gürün elması koruma altına alındı

SİVAS (CİHAN) - Sivas’ın Gürün elmasının korunması, çoğaltılması ve yaygınlaştırılması amacıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Birlik Fidancılık arasında protokol imzalandı.


Mikro Havza Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesinin alt başlıklarından olan “Gürün elmasının korunması, çoğaltılması ve yaygınlaştırılması” projesinin imza töreninde konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan, il için önemli bir gelir kaynağı olan Gürün Elması’nın özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgi verdi.

Gürün elmasının “Hünkar, Ayvaniya, Şah ve Sarısultan” olmak üzere 4 çeşidi olduğunu ve bunların zamanında Osmanlı saray mutfağına girdiğini anımsatan Aslan “Bunların korunması, geliştirilmesi, çoğaltılması ve yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Bir fidancımızla anlaştık. Onunla kontroller ve düzenlemeler hakkında bir protokolümüz olacak. Araç olarak da standart olarak meyve fidanlarında kullanılan MM106 yarı bodur klon araçlarımızı kullanacağız. Ve bu çeşitleri de aşılayarak üreteceğiz” şeklinde konuştu.

Birlik Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kılınç ise Gürün elmasının il için faydalarına ve önemine değinerek, “Gürün çevresinde özellikle Ayvaniye, Sarısultan, Şah ve Hünkar çeşitlerinde yaptığı çalışmalarından dolayı İl Müdürlüğüne teşekkür ederim. Çünkü bu artık nesli tükenen bir üründür ve biz de şuanda huzurunuzda bu protokolü imzalıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

Ekleme Tarihi
20.09.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Gürün elması koruma altına alındı
Link: Gürün elması koruma altına alındı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız