Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ekim 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Malatya'da Elma Hasadı

MALATYA (İHA) - Elma hasadı zamanının yaklaşması ile hasat zamanının belirlenmesi için elma üretiminin yoğun yapıldığı Malatya’nın Doğanşehir ilçesi Günedoğru ve Sürgü beldesinde uygulamalı eğitim verildi.


Yapılan uygulamalı eğitim çalışmasına, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde konu sorumluları Mühendis Hayat Çiçek, Badin Kılıç, Ayşe Doğan ve Tekniker Naci Ertan katıldı.

Ziraat Mühendisi Badin Kılıç, elma hasadının nasıl yapılması gerektiğini anlatırken şunları söyledi: “Çiçek çukuru ile sap çukuru bölgelerinin orta yerinden elma yatay olarak ikiye bölünerek tentürdiyot bulunan tabakta 15 saniye kesik yüzeyleri bekletilecektir. Elma kabuk yüzeyi üzerine ters çevrilerek 2-3 dakika bekletildikten sonra tentürdiyotlu yüzeyde siyah ve beyaz zemin oluşacaktır. Elmanın kırmızı çeşitlerinde çekirdek evinden itibaren, beyaz çeşitlerde tüm yüzeyde homojen dağılım şeklinde beyazlaşma oranı yüzde 50 ve üzeri ise hasat başlatılmalıdır. Kullanılacak meyveler, ağaçların omuz hizasında her yönünden, bir dıştan bir iç kısımlarından olmak üzere ağacı temsil edecek şekilde 5-6 meyve alınır.”

Kılıç, geç hasat yapmanın zararlarını şöyle belirtti: “Hasadın gecikmesi, camsılaşmayı artırır, depolama ömrünü kısaltır. Ağırlık kaybını artırır, raf ömrünü kısaltır, yola dayanımı azalır. Daldan kopan elma, en geç 24 saat içerisinde soğuk depolara nakledilmelidir.”

Ekleme Tarihi
23.10.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Malatya, Elma Hasadı, elma, meyvecilik, tarım, ziraat,
Link: Malatya'da Elma Hasadı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız