Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Kasım 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Tütün ve alkol Tarım’ın oluyor

2002 yılında kurulan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun lağvedilmesine ilişkin taslağın ana hatları belli oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, pastanın tamamına yakınını aldı.


HÜKÜMETİN, 2002’de kurduğu ancak aktif çalıştırılamayan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) lağvedilmesine ilişkin taslağın ana hatları belli oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, pastanın tamamına yakınını aldı. Kurumun tüm personeli de bu bakanlığa geçecek. Uzun bir süreden beri atıl olan ve üye atamaları yapılmayan kurumla ilgili karar son Bakanlar Kurulu’nda alındı. Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) kapatılacağını ifade ederek, şunları söylemişti:

BABACAN AÇIKLAMIŞTI

“Bu kurumun görevlerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sağlık bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na dağıtıyoruz. Orada çalışan personel içinde uygun çözümler uygulanacak. Bu kurulun yaptıklarını bağımsız bir kurulun yapması gerektiğine inanmıyoruz. Devlet artık tamamen sigara ve alkollü içecek üretiminden çıkmış durumda. Bu kurumunun özelleştirmeler sonrasında durmasının bir anlamı kalmamıştır.”

TASARI KASIMDA MECLİS’TE

TAPDK, tütün, tütün mamulleri, alkol ve alkollü içkiler piyasalarının düzenlenmesi ve denetlenmesi amacıyla 2002 yılında kurulmuş özerk bir kuruluştu. Kurumu laveden ve görevlerini üç bakanlığa bölen taslak Başbakanlık’ta hazırlandı. Yeni düzenleme kasım ayında TBMM’ye sevkedilecek ve öncelikli tasarılar arasında yasalaştırılacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Taslağa göre, tütün ve alkol tüketiminin tıbbı nitelikte zararlı etkilerinin, tütün ve alkol tüketimini teşvik eden faaliyetlerin önlenmesi ile insan sağlığını zarar veren maddelerin belirlenmesi görevi Sağlık Bakanlığı’nda olacak. Sektöre ilişkin vergi yönünden her türlü inceleme ve düzenleme Maliye Bakanlığı yürütecek.

DÜZENLEME VE DENETİM


Görevin büyük bölümünü üstlenecek olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise iç- dış ticaret, izinler, ruhsatlar, pazarlama, analiz, inceleme ve denetim gibi üretim ve satış aşamasındaki her türlü kontrolü üstlenecek. Piyasaların düzenlenmesi ve denetlenmesiyle ilgili kuralları koyacak. Bakanlık, bu görevi ağırlıklı olarak Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü üzerinden yapacak. Kurumun, personelinin tamamına yakını da bakanlığa geçirilecek.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
28.10.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Tütün, alkol, Tarım, TAPDK. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,
Link: Tütün ve alkol Tarım’ın oluyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız