Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Ters lale köylünün geçim kaynağı olacak 

Ters lale köylünün geçim kaynağı olacak

DENİZLİ (CİHAN)- Denizli'nin Bozkurt ilçesine bağlı Hayrettin köyünde gelenek olarak ev bahçelerini süsleyen ters lale, yörede bilinen adıyla tuşaya soğanları köylülerin geçim kaynağı. Soğanlar, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri ve köylüler tarafından bahçelerden sökülerek, daha geniş bir alana toplu halde dikildi. Dikim törenine Bozkurt Kaymakamı Önder Can, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir, Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) Başkanı Ümit Şıracı, Bozkurt Spor Lisesi öğretmen ve öğrencileriyle köylüler katıldı.


İl Müdürü Kutlu, projenin amacının bin 450 metre râkımda fazla ekonomik tarım alanına sahip olmayan, geçim kaynakları kısıtlı Hayrettin köyünde yaşayanlara bir geçim kaynağı sağlamak olduğunu söyledi. Kutlu, “Lale, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda belediyeler, soğanlı bitkilere ve özellikle lale türlerine çok önem vermektedir. Hayrettin köyünde ev bahçelerinde uygun ekolojiyi bulduğu için onlarca yıldır üretilmekte olan soğanlı süs bitkilerinin, buradaki vatandaşların ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülerek bu proje hazırlanmıştır.” dedi.

Konuşmaların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Bozkurt Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında, 3 dekar alana soğan ve çiçek üretimi amacıyla 5 bin ters lale ve 8 bin nergis soğanı, karla kaplanmış alanda toprak açılarak dikildi. CİHAN

Ekleme Tarihi
12.12.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Ters lale köylünün geçim kaynağı olacak
Link: Ters lale köylünün geçim kaynağı olacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız