Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ekim 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Bayramiç Elması TBMM 

BAYRAMİÇ ELMASI TBMM'DE TANITILDI

ANKARA (İHA) - Patent alma çalışmaları devam eden Bayramiç elması, Çanakkale Ziraat Odası yöneticileri tarafından tanıtım amacıyla Meclis'e getirildi. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Bayramiç elmasının tanıtımı yapılması durumunda daha fazla üretim gerçekleştirilebileceğini bildirdi.


2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın kabul edilmesinin ardından, kuliste Çanakkale Milletvekili Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale'nin Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Bayramiçi Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ile Bayramiç Ziraat Odası Meclis Başkanı Yahya Savran, kuliste, organik Bayramiç elmasının tanıtımını yaptılar.

Kuliste, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit’e Bayramiç elması ikram edildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, elmayı tattıktan sonra "Elma giren eve doktor girmez" dedi.

Milletvekillerinin yoğun ilgi gösterdiği tanıtımda 3 ton Bayramiç elması dağıtıldı. Coğrafi tescili alınan Bayramiç beyazının ardından Çanakkale domatesi ve Bayramiç elması ve Lapseki şeftalisinin de tescil başvurusunun yapılacağını belirten Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ulus, "Bölgede 12 bin ton Bayramiç beyazı, 110 bin ton Bayramiç elması, 600 bin ton Çanakkale domatesi, 60 bin ton da Lapseki şeftalisi üretiliyor. Bu ürünlerin tanıtımı yapılırsa çok daha fazla üretim gerçekleştirilebilir" dedi. Ulus, bundan sonra da Lapseki kirazı, Yenice Kapya biberi ve Ayvacık organik zeytinyağının coğrafi tescilini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. 

Ekleme Tarihi
22.12.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Bayramiç Elması, TBMM,
Link: Bayramiç Elması TBMM'de Tanıtıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız