Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bağdatlıoğlu: -''2012 yılında 55 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirdik. İngiltere'ye olan ihracatımızı yüzde 36'lık artışla toplam 12 milyon dolara çıkardık'' -''2013 yıl sonu hedefimiz ihracatta yüzde 25 artışla 100 milyon dolara ulaşmak''

ANKARA (A.A) - Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 2012 yılında 55 ülkeye ihracat yapan Birliğin, İngiltere'ye yaptığı ihracatın yüzde 36 arttığını bildirdi.
 
     Bağdatlıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dünya pazarında yüzde 30'luk bir daralmanın yaşandığı süs bitkileri pazarında, geçen yılı yüzde 4'lük bir kayıpla kapatan sektörün, 73 milyon 176 bin dolarlık ihracata imza attığını ifade ederek, ihracattaki bu düşüşün Türkmenistan ve Azerbaycan gibi pazarlardaki müteahhitlik hizmetlerinin azalmasından kaynaklandığını savundu.
     Bağdatlıoğlu, şunları kaydetti:
     ''2012 yılında 55 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirdik. İngiltere'ye olan ihracatımızı yüzde 36'lık artışla toplam 12 milyon dolara çıkardık. İngiltere'den sonra en önemli ihracat pazarlarımız Hollanda, Almanya, Irak, Türkmenistan, Azerbaycan, Ukrayna, Romanya ve Rusya oldu. 2012 yılında Türkiye'den toplam 400 milyon dal kesme çiçek, 20 milyon dış mekan bitkisi ihraç edildi. Dünyada süs bitkileri sektöründe yüzde 30'luk daralma yaşanırken, Türkiye'de sektör ihracatımızın geçen yıla göre çok gerilememesi bizleri mutlu etti.''
     2023 yılı hedefi olan 500 milyon dolara ulaşmak için dünyada devam eden krize rağmen tüm güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Bağdatlıoğlu, bu hedefi yakalamak için sektörün desteklenmesi, yeni pazarlara açılması ve özellikle de müteahhitlik hizmetlerinin gelişmesi gerektiğini belirtti.
     Bağdatlıoğlu, 2013 yıl sonu hedeflerinin ihracatta yüzde 25 artışla 100 milyon dolara ulaşmak olduğunu bildirdi.
    

Ekleme Tarihi
04.01.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Süs Bitkileri
Link: 2012 yılında 55 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirdik
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız