Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Ağaç kökleri gübreye dönüştürülüyor 


Edirne’de kavak hasadı sonrası en büyük sorunlardan biri olan ağaç kökleri, traktör arkasına bağlanan bir aparatla gübreye dönüştürülüyor.


Edirne genelinde oldukça yaygın olan kavak ekimi bu yıl da planlı bir çerçevede yürütülüyor. Üreticinin, kavak hasadı sonrası en büyük sorunlarından biri olan ağaç kökleri, traktör arkasına bağlanan bir aparatla gübreye dönüştürülüyor. Kütük parçalayıcı adı verilen aparat arazideki kütüklerin parçalanmasını maliyet açısından beşte bire indirdiği gibi zamandan da tasarrufu sağlıyor.

Kavak endüstriyel plantasyonu kapsamında Edirne’nin Meriç ilçesinde 122 hektarlık sahada kesim çağına gelen kavaklar kesilmeye başladı. Kavakların kesimi sonrası arazide kalan kavak kökleri, kütük parçalayıcı aparatıyla gübreye dönüştürülerek ekonomik girdiye katkı sağlıyor.

Edirne Orman İşletme Müdürü Önder Terzi, tarımsal orman adı altında ve endüstriyel plantasyon kapsamında Edirne’nin Meriç ilçesi kıyısında uygun sahalarda kavak dikim çalışmalarının bu yıl itibariyle başlatıldığını belirtti. Bu çerçevede daha önceki yıllarda dikilmiş ve kesim çağına gelmiş kavakları 5 yılık planlama çerçevesinde kesip temizlediklerini kaydeden Terzi, “İlk önce diri örtünün temizlenmesi kapsamında eski kavaklardan gelen sürgünleri çalı doğrayıcılar ile parçaladık” dedi. Temizlik sonrası arazide kalan ağaç köklerini ise traktör arkasına, ‘kütük parçalayıcı’ adı verilen bir aparatla kökünden temizlediklerini ifade eden Terzi, şunları söyledi:

“Kökleri organik gübre olacak şekilde kütük parçalayıcı aparatıyla parçalıyoruz. Bu sistem bölgemizde yeni uygulanan ve maliyeti beşte birine indiren bir çalışma. Kökleri söküp sahadan çıkarmak oldukça maliyetli bir işti ve de fazla süreç alıyordu. Bu süreci minimuma indirdik, maliyeti de beşte birine çekmek suretiyle kavaklardan elde edeceğimiz ekonomik girdiyi de 5 katı arttırmış olduk. Bu çalışmaları 5 yıllık süreç içerisinde bütün Meriç havzasında 630 hektarlık sahada da çalışmalarımızı kavak endüstriyel plantasyonu adı altında tamamlayacağız. Bu da ülkemize ekonomik girdi açısından oldukça güzel bir girdi sağlayacak.”

Terzi, hem ağaç köklerinin parçalanması sisteminin hem de sulama sisteminin ülke ekonomisine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


http://www.tarimtv.gov.tr/

Ekleme Tarihi
24.01.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Ağaç kökleri gübreye dönüştürülüyor
Link: Ağaç kökleri gübreye dönüştürülüyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız