Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Dünya sofralarına maydanoz oluyorlar 

Dünya sofralarına maydanoz oluyorlar

Hatay, yılda 4 defa hasat edilen maydanozuyla da iddialı. Türkiye'deki üretimin yüzde 36'sını karşılayan Hatay, Romanya'dan Singapur'a kadar dünyanın birçok bölgesine maydanoz ihraç ediyor.


HATAY - İklim şartları ve verimli arazileriyle hemen her ürünün yetiştirildiği Hatay, yılın 4 mevsimi toplanan ve salataların vazgeçilmezleri arasında yer alan maydanozuyla da iddialı.

Verimli arazilerin yanı sıra üreticilerin bir karış toprağını değerlendirmek amacıyla evinin bahçesine bile ekimini yaptığı şifa kaynağı maydanoz, yurt içinde ve yurt dışında da büyük talep görüyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, yaptığı açıklamada, Samandağ ve İskenderun ilçeleri başta olmak üzere il genelinde 18 bin 500 dekar alanda maydanoz üretiminin yapıldığını söyledi. Geçen yıl ekilen maydanozdan 21 bin ton ürün alındığını ifade eden Tüfekçi, bu rakamla üretimde Hatay'ın Türkiye genelinde ilk sırada yer aldığını, burayı Balıkesir ve Mersin'in takip ettiğini vurguladı.

Türkiye'nin maydanoz üretiminin yüzde 36'sının Hatay tarafından karşıladığını anlatan Tüfekçi, şöyle konuştu:

"Kokusu ve aromasıyla şifa kaynağı olarak adlandırılan ve bölgemizde yetiştirilen maydanoza talep çok fazla. Hatay, gerçekten tarımsal açıdan yüksek potansiyeli olan bir yer. Gerek toprak özellikleri gerekse iklim şartları açısından birçok tarımsal ürünün yetiştirildiği, iyi verimlerin alındığı bir bölge. Tarımsal ürün alanlarımız oldukça geniş. Bu kapsamda tarım arazilerimizden 18 bin 500 dekarlık bölümünü maydanoza ayırdık. Bu alandan da geçen yıl 21 bin ton üretim elde ettik ve bu rakamla Türkiye birincisi olduk. Ümit ediyoruz ki, bu ilk sıradaki yerimizi kimseye kaptırmayız."
 
 

Dünya sofralarını renklendiriyor

Tüfekçi, üretimlerinin yüzde 15'ini ihracatta değerlendirdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Hatay'da yetiştirilen, kokusu ve tadıyla salataların vazgeçilmezi arasında bulunan maydanozun büyük bölümünü Romanya'ya ihraç ediyoruz. Geçen yıl, Romanya'nın yanı sıra Bulgaristan, Ukrayna, Moldova ve Macaristan gibi ülkelere de maydanoz gönderdik. Ayrıca son yıllarda Singapur'dan da maydanozumuza talep geldi. Oraya da az miktarda da olsa maydanoz ihraç ediyoruz. Yani bölgemizde yetiştiriciliği yapılan maydanoz dünyanın birçok ülkesinde sofraları süslüyor. Hemen para etmesi nedeniyle de, maydanoz üreticimiz her yıl artıyor."


Tüfekçi, hedeflerinin ihracat oranını daha da arttırarak, dünyanın her yerine Hatay maydanozunu göndermek olduğunu sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.01.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Dünya sofralarına maydanoz oluyorlar
Link: Dünya sofralarına maydanoz oluyorlar
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız