Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mart 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Süs bitkilerinde ihracat hedefi 100 milyon dolar Türkiye’de 2012 verilerine göre 76 milyon dolarlık süs bitkisi ihracatının söz konusu olduğunu belirten uzmanlar, 2013 yılı sonu itibariyle 100 milyon dolarlık süs bitkisi ihracatının hedeflendiğini vurguluyor.


Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Kazaz, Türkiye'de her yıl süs bitkilerine yönelik üretim alanlarının genişlediğini söyledi.

Üretim arttıkça Türkiye'nin bu sektörde yaptığı ihracatın da arttığını belirten Kazaz, son bir yıl içinde ihracat rakamlarının yüzde 35 civarında arttığını kaydetti. 2012 verilerine göre Türkiye'de 76 milyon dolarlık süs bitkileri ihracatının söz konusu olduğunu belirten Kazaz,2013 yılı sonu itibarıyla 100 milyon dolarlık süs bitkisi ihracatı hedeflendiğini belirtti.

Üretim alanlarının en çok Akdeniz Bölgesi'nde olduğunu anlatan Kazaz, Türkiye'de 2012 verilerine göre yaklaşık 33 bin 500 dekar alanda süs bitkileri üretim alanının mevcut olduğunu söyledi.

Akdeniz'de ağırlıklı olarak karanfilin, Ege'de kesme gül, kasımpatı ve nergisin, Marmara'da da yine kesme gül ve karanfilin ön planda olduğunu vurgulayan Kazaz, Türkiye'den 2012 verilerine göre 76 milyon dolarlık süs bitkisi ihracatı söz konusu olduğunu kaydetti. Bunun 27 milyon dolarını kesme çiçeklerin oluşturduğunu ifade eden Kazaz, kesme çiçek ihracatının yüzde 90'lık kısmını da yaklaşık 25 milyon dolarla karanfilin oluşturduğunu söyledi. Kazaz, üretim alanları stabil olarak artış gösteriyor olsa da ihracat rakamlarının son yıllara göre giderek arttığını belirtti.

http://www.tarimtv.gov.tr/

Ekleme Tarihi
20.02.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Süs bitkilerinde ihracat hedefi
Link: Süs bitkilerinde ihracat hedefi 100 milyon dolar
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız