Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ocak 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Kuru fasulye 

Kuru fasulyeye "Cihan", soğana "Tuncay" ismi


Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı araştırma enstitüleri ve araştırma istasyonlarınca son 5 yılda geliştirilerek tescil ettirilen 124 bitki çeşidine, "Cihan, Tuncay, Burak, Beren, Cemre, Efe, Uğur" gibi isimler verildi.

11 merkez ve 10 bölge araştırma enstitüsü ile 26 araştırma istasyonu tarafından son 5 yılda 96 tarla bitkisi, 15 sebze ve 13 üzüm çeşidi olmak üzere toplam 124 çeşit geliştirilerek tescil ettirildi.

Tarla bitkilerinden ekmeklik buğdayda 10 çeşit geliştirilerek tescil ettirilirken, bu sayı pamukta 9 oldu. Tescil ettirilen çeşit sayısı, arpa, makarnalık buğday ve nohutta 8'er, çeltikte 7, kuru fasulye, adi fiğ ve mısırda 6'şar, tritikalede 4, ayçiçeği, susam, mercimek ve yoncada 3'er, soya, kimyon ve çayır üçgülünde 2'şer olurken, kolza, bakla, macar fiğ, koca fiğ, yemlik pancar ve arı otunda birerle sınırlı kaldı.

Sebzelerden ise biberde 6, beyaz lahanada 3, soğan ve domateste 2'şer, sarımsak ve patlıcanda birer çeşit geliştirilerek tescil ettirildi.
Bu bitki, bakliyat ve sebzelere çeşitli isimler veren araştırmacılar, fasulyeye "Cihan", soğana "Tuncay", susama "Arslanbey", mercimeğe "Ceren" gibi isimler koydu.

Üzüm çeşitlerine de "Özer karası, Tekirdağ sultanı, Güz gülü, Tekirdağ misketi, Bozbey, Altın sultani, Sultan 1, Manisa sultanı, Sultan 7, Saruhanbey, İsmetbey, Pembe 77, Atak 77" isimler verildi.


http://www.hurriyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
24.04.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Kuru fasulyeye,soğan,Tagem
Link: Kuru fasulyeye 'Cihan', soğana 'Tuncay' ismi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız