Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Haziran 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Don ve dolu nedeniyle kayısı rekoltesi düştü
 
 
 
MALATYA - Dünya yaş kayısı ihtiyacının yüzde 20'sini, kuru kayısı ihtiyacının ise yüzde 80'ini karşılayan Malatya'da don ve doludan üretimin olumsuz etkilenmesi sonucu, kayısı rekoltesinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 45 oranında düşmesi bekleniyor. Meyve üretiminin azalmasıyla ürün fiyatının artması öngörülüyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, kayısı rekoltesi tahminlerine ilişkin, ağaçların tomurcuklanmasından başlayıp kayısı için tüm doğal risklerin bittiği mayıs ayı sonuna kadar süren çalışmaların tamamlandığını belirtti. Bu yıl meydana gelen don olayları dolayısıyla çukur yerler, taban araziler ve dere kenarlarındaki kayısılarda çiçeklenme döneminde hasarın yüksek olduğunu açıklayan Selvi, diğer yerlerde ise meyve tutumunun iyi olduğunu belirtti. İl genelinde geçen yıla göre yüzde 40-45 oranında rekolte kaybı yaşandığının tespit edildiğini anlattı.

Selvi, 2013 yılı kayısı rekoltesinin 413 bin 40 ton yaş kayısı olarak tahmin edildiğini vurguladı. Selvi, "Mayıs ayı içerisinde yağan dolu zararıyla ürün zedelenmelerinin olduğu, bu durumun da meyve kalitesini düşürdüğü görülmüştür. İlimizde, toplam 7 milyon 137 bin 800 adet meyve veren kayısı ağacı bulunmaktadır. 2013 yılı kayısı rekoltesi 413 bin 40 ton yaş kayısı olarak tahmin edilmiştir. Bu rekoltenin 43 bin 296 tonunun yaş kayısı olarak tüketileceği tahmin edilmektedir. Geriye kalan 369 bin 744 tonu kurutmalığa ayrılacak kayısı miktarıdır. Kurutmalığa ayrılacak bu kayısıdan yaklaşık olarak 89 bin 400 ton kuru kayısı elde edileceği beklenmektedir." ifadelerini kullandı. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
01.06.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Don ve dolu nedeniyle kayısı rekoltesi düştü
Link: Don ve dolu nedeniyle kayısı rekoltesi düştü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız