Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Kasım 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Karadeniz: 'Fındık Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya'

ORDU (İHA) - Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki fındık bahçelerinin yaşlandığını bu nedenle fındığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Karadeniz, fındık üretiminin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Karadeniz Bölgesi'nde fındık biraz daha fazla emek istemeyen bir tarım kolu gibi görüldü. Biraz daha kolay bir üretim şekli gibi görüldüğü için fındıkta da istenilen üretim miktarlarına ulaşılamadı. Fındıkta da her geçen gün ürün kaybı söz konusudur. Fındık dikim yaşları çok eskilere dayanıyor.
 
Giresun ve Trabzon’a gidildiğinde 150-200 yıla yaklaşılıyor. Ordu’da 60 yıla yaklaşılıyor. Toplamda dikim yaşları yaşlanmış durumdadır. Bunun getirisi üretim kaybıdır. İnsanlarlar artık gübre atmıyor, budama tekniklerini uygulamıyor. Çünkü böyle bir kültür yok bizde. Budamak dal kesmek anlamına geliyor. Şehirde yaşayan insanlar bunu unutuyor. Gençlerde bu işi benimsemiyorlar. Çokta teknik bilgiye sahip değiller. Fındık her geçen gün elimizden kayıp gidiyor. Milli ürün olarak düşündüğümüzde çok çok önemlidir. Özellikle devlet bu işe sahip çıkmalıdır. Üretim miktarımızı elimizde tutmamız gerekiyor. Diğer ülkeler fındık dikim alanlarını genişlettiği sürece bizim yüzde 75’lik üretim miktarımız her geçen gün azalıyor. Fındık üretimini gözden geçirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
 

Ekleme Tarihi
30.08.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: fındık, tehlike, Turan Karadeniz, Ordu, Giresun, trabzon, fındık üretim,
Link: 'Fındık Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız