Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Yeşil Altın hasadı başladı

Afyonkarahisar'da "yeşil altın" olarak adlandırılan ve yıllık yaklaşık 12 bin ton üretim yapılan turşuluk salatalığın hasadına başlandı. Günlük yaklaşık 400 ton hasat yapılıyor.

Türkiye'nin turşuluk salatalık ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Afyonkarahisar Beyyazı beldesinde, köylüler geçimini salatalık üretiminden sağlıyor.

İlk olarak beldeden bir kişinin deneme dikimi için Bursa'nın Yenişehir ilçesinden getirdiği turşuluk salatalık üretimi, 1989 yılından beri Afyonkarahisar ve çevresinde yapılıyor.

Salatalık üreticisi Halil Yavuz, Beyyazı'da her yıl 5 bin dekarın üzerinde turşuluk salatalık dikimi yapıldığını ve günlük yaklaşık 400 ton ürünün hasat edildiğini anlattı. Yavuz, İzmir, Bursa, Ankara ve Gaziantep başta olmak üzere turşu fabrikası olan bütün illere ürün sevkiyatı yapıldığını belirtti.

Köylülerin en önemli geçim kaynağı olan turşuluk salatalığın ekonomiye ciddi katkı sağladığını belirten Yavuz, İzmir Ödemişte de turşuluk salatalık üretildiğini ancak Afyonkarahisar’ın salatalık yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Ödemiş’in ülke ihtiyacının üçte birini karşıladığını belirten Yavuz, geri kalan kısmının da Beyyazı ve çevre köylerinden karşılandığını ifade etti.

Salatalık hasadına ağustos ayında başlandığını ve eylül ayı sonuna kadar devam ettiğini vurgulayan Yavuz, bu aylarda günlük yaklaşık 400 ton salatalık hasadı yapıldığını ve yıllık ise 12 bin ton civarında salatalık üretimi gerçekleştirildiğini kaydetti.
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.09.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Afyonkarahisar, yeşil altın, turşuluk salatalık, hasat, salatalık
Link: Yeşil Altın hasadı başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız