Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Ekim 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Muz ithalatında rekor artış

Yüzde 150’yi bulan Gümrük Vergisi’ne rağmen muz ithalatında patlama yaşanıyor. Dünyanın en büyük muz üreticisi Ekvador’dan Türkiye’ye muz ihracatı, bu yılın ilk yarısında yüzde 168 artarak 106 milyon dolara ulaştı.

2013’ün ilk altı ayı itibarıyla Ekvador’un muz ihracatını en fazla artırdığı ülke Türkiye oldu. Aynı dönemde Ekvador’dan Hollanda, İngiltere ve Cezayir’e olan muz ihracatı da artış gösterdi. Yüzde 168’lik artışın ardından Türkiye, Ekvador’un en fazla muz ihraç ettiği ülkeler arasında yedinci sıradan üçüncü sıraya yükselerek İtalya’nın yerini aldı. Böylece Ekvador, Türkiye pazarındaki hakimiyetini güçlendirdi.

Muz, Türkiye’de sadece Mersin’in Anamur ve Bozyazı ile Antalya’da yetiştiriliyor. Yıllık 500 bin tonu aşan muz talebinin yarısı dışarıdan karşılanıyor. 207 bin ton üretime karşılık 250 bin ton ithalat yapılıyor. Bunun da yüzde 87’si Ekvador’dan geliyor. Gemilerle yola çıkan muz, 18-20 günde Türkiye’de raflardaki yerini alıyor. 19 kilogramlık koliler halinde gelen muzun bir kolisi yaklaşık 6 dolar. Yerli üreticiyi korumak için ithal muza yüzde 148 vergi uygulanıyor. Buna rağmen ithalat her yıl artıyor.

Ekvador’da, 250 bin hektarlık muz üretim alanında 2 milyon kişi çalışıyor. Muz, ülkenin kakaodan sonra en fazla ihraç ettiği ürün. Ekvador Merkez Bankası verilerine göre bu yılın ilk yarısında ülkenin muz ihracatı yüzde 4,8 artarak 1,139 milyar dolara ulaştı. İhracat pazarlarında farklılık yaşanırken yüzde 168’lik yükselişle en çok artış Türkiye’ye olan satışlarda gerçekleşti. Bu artış, Türkiye’yi Ekvador’un ana pazarları arasında üçüncü sıraya çıkardı. İngiltere 11. sıradan 9. sıraya, Cezayir 12. sıradan 10. sıraya, Hollanda ise 10. sıradan 8. sıraya yükseldi. Ülkenin İtalya, Belçika, Ukrayna, Sırbistan ve Karadağ’a yaptığı ihracat ise azaldı. 2012 yılının ilk yarısında İtalya 3. sıradan 5. sıraya geriledi. İtalya’ya muz ihracatı yüzde 44,2 azalarak 121,6 milyon dolardan 67,8 milyon dolara düştü.

Ekvador Muz İhracatçıları Birliği Başkanı Eduardo Ledesma, bu yılın ilk yarısında muz ihracatında rekor kırdıklarını söyledi. Ledesma, “Avrupa’da ekonomik kriz devam ediyor, ancak Türkiye pazarı büyüyor. Ortadoğu’ya yakın olmasından dolayı Türkiye’deki meyve pazarı hızlı büyüme gösteriyor.” dedi. Ledesma, yıllık muz ihracatının 160 milyon kutuyu aştığı bilgisini de verdi.
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
10.09.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Muz ithalatı, rekor artış, muz, ithalat
Link: Muz ithalatında rekor artış
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız