Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ocak 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
tekel bayii 

200 bin noktada ‘yasak’ başladı

Saat 22.00’den sonra içki satışına sınırlama getiren düzenleme dün gece saat 00.00’dan sonra resmen devreye girdi.


Türkiye’de 200 bin noktanın sınırlamadan etkileneceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Bendevi Palandöken, uygulamanın haksız rekabet yol açacağını söyledi. Palandöken, “Cirolar düşecek. Bazı noktalarda yüzde 70’e yakın düşüşler yaşanacak. Alkol tedarik eden firmalar da düzenlemeden etkilenecek. Esnafa verilen üzerlerinden reklamların yer aldığı buzdolapları bile artık olmayacak. Şirketler reklamlarının olmadığı dolapları artık esnafa ücretsiz vermeyecek. Bu durum bile çok sorun çıkaracak. Esnafa büyük yük binecek” dedi.

REKABET GÜCÜ AZALDI


İstanbul’da yaklaşık 5-6 bin civarında alkollü içki satış noktasının olduğunu ifade eden İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail Keskin, düzenlemenin esnafı ikiye böldüğünü söyledi. Saat 22.00’den sonra esnafın durumunun zor olduğunu söyleyen Keskin, “Düzenlemenin iyi olduğunu söyleyen de var, kötü olduğunu söyleyende. Ancak getirilen sınırlama sonrası küçük esnaf zor durumda kalacak. Alışveriş merkezleri ile rekabet gücü iyice azalacak” dedi.

CEZALAR ESNAFI BİTİRİR

AVM’lerin saatlerine de düzenleme getirilmesi gerektiğinin altını çizen Keskin, “Düzenlemeden önce esnaf AVM’lerden 2-3 saat sonra kapanıyordu. Şimdi ise aynı saatte içki satışı sonlanıyor. Küçük esnaf bu arada elde edilen ciroyu kaybetmiş oldu” diye konuştu. 18 yaş altındakiler içki satışının yasaklanması ile ilgili de konuşan Keskin, “Yasaya göre 18 yaşından küçüklere içki satan firmaya ceza kesiliyor. Ancak onu bakkala içki almaya gönderen aileye ceza uygulanmıyor. Bu çerçeveden bakıldığında düzenlemede bir çok eksik bulunuyor” ifadesini kullandı. Yasağı ihlal edenlere kesilecek 29 bin 303 lira ile 146 bin 527 lira arasında para cezasının çok fazla olduğunu ifade eden Keskin, kesilecek tek bir cezanın bile esnafı bitirecek düzeyde olduğunu söyledi.

Beşiktaş’ta protesto

BEŞİKTAŞ’ta bir grup esnaf ise bakkallar ve tekel bayilerine saat 22.00’den sonra getirilen içki yasağını protesto etti. Beşiktaş Kartal heykeli önünde toplanan grup, yasaklara ilişkin imza kampanyası başlattı. Bugün başlayan uygulamayla küçük esnafın mağdur olacağını ve zamanla tekel bayilerinin kapanmak zorunda kalacağını ifade eden bir esnaf, “Tekel bayi esnafı olarak bizi temsil edecek her hangi bir kurum bulamadık. Yasaklarla en çok zarar görecek olan küçük esnaflar. En fazla dayanabileceğimiz 2 ay. Yasak devam ederse tüm tekel bayileri kapatacak ya da kaçak satışa yönelecek” dedi.


http://www.hurriyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
10.09.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: içki yasağı,tekel bayii
Link: 200 bin noktada ‘yasak’ başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız