Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mart 2023 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Dikkat! Evdeki süs bitkileri öldürücü olabilir

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İbrahim Baktır evlerde bulundurulan bazı süs bitkilerinin zehirli olduğunu söyledi. İşte onlardan bazıları:

Prof. Dr. İbrahim Baktır, sosyal medyada başta olmak üzere bazı iletişim araçlarıyla, "Evlerimizdeki bazı süs bitkileri zararlı. Bunları evinize sokmayın" şeklindeki ifadelerin yer aldığını belirtti. Baktır, "Bugünde bu süs bitkilerinin kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Evlerde süs bitkisi olarak kullanılan bu bitkilerin dağılımı da bölgeden bölgeye değişiyor. Akdeniz Bölgesi’nde evlerde kullanılan süs bitkilerinin kökeni genel olarak orman altı olarak adlandırdığımız bitkiler. Yani tropik bölge bitkileri kullanılıyor. Orta Anadolu gibi serin yerlerde ise kauçuk, zakkum gibi bitkiler iç mekan bitkisi olarak kullanılıyor" dedi. 
 
  DİFENBAHYA
 
Evde bulundurulan bazı süs bitkilerinin zehirli maddeleri içerdiğine dikkati çeken Baktır, "Bunların miktarı çok fazla olmamakla birlikte dikkat edilmesi gerekiyor.       
 
Örneğin evlerde çok sık kulllandığımız difenbahya bitkisi yaprak özsuyunda bulunan bazı toksik maddeler nedeniyle zehirli maddeleri içeriyor.
 
Bunları çocuklardan uzak tutulması gerekiyor.Koparılma veya kesilmeyle açığa çıkan bitki özsuyuna dokunulmaması veya ağız yoluyla alınmasının engellenmesi gerekir.
 
Özellikle çocukları bu tür davranıştan uzak tutmak gerekir" diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
İŞTE DİĞER ZEHİRLİ BİTKİLER


 
  YILANYASTIĞI
 
Sarmaşık türü bitkilerin de Yılanyastığı familyasından geldiğini ifade eden Baktır, "Bu tür ev bitkilerinde de zehirli maddeler var.
   
Bu bitkiler özellikle çocuklar ve büyükler tarafından yenmeleri veya ısırmaları durumunda boğazlarında istenmeyen durumlar oluşabilir. Bunu ağzına alan kişi nefes alma zorluğu çekilebilir.
 
Mümkün oldukça bu tür bitkileri evlerin daha sakin bölümlerinde ve çocuklardan uzak yerlerde bulundurmak gerekir. Daha da önemlisi bu konuda çocuklarımızı bilinçlendirmek gerekiyor" şeklinde konuştu. 
 
 

  ZEHİRLİ SARMAŞIK
 
Bu bilgilendirmenin tipik örneğinin Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllardır uygulanan bir durum olduğunu da anlatan Baktır, şöyle devam etti:

"Burada ’zehirli sarmaşık’ (Poison Ivy) diye bir bitki var. Son derece zehirli bir bitki. Bu bitkiyi tanımaları için çocuklar ilkokul çağından itibaren eğitiliyorlar. Bu bitki tehlikeli, ölüme neden olabilir diye. Bizde de benzer şekilde ilk önce anne ve babaların bu konuda çocukları bilinçlendirmeleri gerekir daha sonra eğitim kurumlarında bu anlatılmalı.
 
Bu bitkiler bizlerin olmazsa olmazı. Çocuklar zarar görecek diye eve koymamakta olmayacağına göre bilinçlendirmek daha doğru"

 
 
 
 
 
BUNA DA DİKKAT!
 
 
 
 
 
 
  ZAKKUM
 
Akdeniz bölgesinde dış süs bitkisi olarak kullanılan Zakkum’un Orta Anadolu’da çokça iç mekan süs bitkisi olarak kullanıldığına dikkati çeken Baktır, "Bu bitki de zehirli maddeler içeriyor.
 
Örneğin sadece Nergizgiller familyasında 150’ye yakın bitkide zehirli madde var" dedi.


 
 
 

BU DA KARADENİZ'DEN
  
 
 
 

  ORMAN GÜLÜ

Karadeniz Bölgesi’nde ise Orman Gülü olarak adlandırılan bitkinin zehirli olduğunu kaydeden Baktır, "Bölgede çokça yetişen bir bitki.
 
Dünyanın en güzel bitkilerinden bir tanesi. Ancak yapraklarının yenilmesi durumunda öldürücü olabiliyor. Nektarı çok zehirli" diye konuştu.

Baktır, iç mekanlarda kullanılan süs bitkilerinin ortamda bulunan çeşitli zararlı maddeleri emerek, hava kirliliğini azalttığı ve ortamı temizlediğini de vurguladı.

 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.09.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Dikkat, Evdeki süs bitkileri, öldürücü olabilir, süs bitkileri, ev
Link: Dikkat! Evdeki süs bitkileri öldürücü olabilir
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız