Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 12 Ağustos 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Muz Rekoltesinde Artış

ANTALYA (İHA) - Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde, muz rekoltesinde artış üreticinin yüzünü güldürdü.
 
Gazipaşa’nın güney yamaçlarındaki muz bahçelerinde muz hasadı başladı. Hasadın başlamasıyla birlikte muz bahçelerinde hummalı bir çalışma görülürken, üreticiler muzların daha iyi güneş alması için yaprak budama işi ve ağırlaşan muz dallarının muz ağacını devirmemesi için demir çatalla ağaçları destekliyor.
 
Muz meyvelerinin yağmur, dolu ve rüzgardan zarar görmemesi için muz dalları naylon torbalarla muhafaza altına alınırken, hasat zamanı gelen organik ve kaliteli muzlar pazara sunulmak için dallarından kesilerek kamyonetle pazarlara ve muz sarartma tesislerine naklediliyor. Gazipaşa’da muz üretimi Zeytinada, Muzkent, Güney, Beyrebucak ve Macar köyleri ile merkezdeki Koru Mahallesinin Akdeniz’e bakan güney yamaçlarında yapılıyor.

GAZİPAŞA MUZU DOĞAL ORTAMDA YETİŞİYOR
 
Gazipaşa Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hasan Aslan, ilçe çiftçisinin Akdeniz’in güney yamaçlarında mikro klima özelliği taşıyan bölgelerde doğal ve kaliteli muz ürettiğini söyledi. Aslan, Türkiye’de muz üretiminin yüzde 40’a yakın bir bölümünün ilçelerinde üretildiğini belirterek şunları söyledi: “Gazipaşa’nın Zeytinada, Muzkent, Güney ve Beyrebucak köylerinde açık alan muz hasadı başladı. İlçemizde 10 bin açık dekar alanda, 11 bin dekar kapalı alanda muz üretimi yapılıyor. Bu yıl muz için güzel bir yıl oldu. Bu yıl 40 bin ton muz rekoltesi bekliyoruz.”

ÜRETİCİ KALİTE VE REKOLTEDEN MENNUN
 
Gazipaşa’nın Muzkent köyünde muz hasadı yapan çiftçiler, bu yıl hem kaliteden hem verimden hem de fiyattan memnun gözüktü. Köy Muhtarı Süleyman Yılmaz, bu yılın muz üretimi için güzel bir yıl olduğunu belirterek şunları söyledi: “ Kalite, rekolte ve fiyat güzel. Bahçede yeşil muz 1.90 TL ile 2 TL’den alıcı buluyor. Muz bahçelerinde hareket başladı, bir taraftan muzların yağmur, dolu ve rüzgardan zarar görmemesi için naylon torbalarla dalları muhafaza altına alıyoruz. Böyle giderse çiftçinin yüzü gülecek.”
Muz hasadı yapan Keykubat Çelik adlı çiftçi ise, “Muz bahçesinde temizlik yapıyoruz. Muzların kesme mevsimi geldi. Doludan zarar görmemesi için poşet geçireceğiz. Kesim işi yapılacak, Gazipaşa’nın muzu, temiz ve kokulu. Tam yemelik” diye konuştu.
Fatih Yılmaz adlı çiftçi de, bu sene sezonun ilk hasadını kestiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an rekolte olarak çok güzel. Allah izin verirse, bir hafta sonra yerli muz doğal kokusu ile sofralarımızda. İlk olmasına rağmen dallarımız gayet güzel, gayet iyi. Muz bahçede 1.90-2 TL’den satılıyor.”

ORGANİK MUZ MANAV TEZGAHINDA
 
Gazipaşa’da hasat edilen ilk organik muzlar, manav tezgahlarını süslemeye başladı. Manavda kaliteli ve organik muz 2.5 - 3 TL’den alıcı buluyor. Manav Yavuz Çağlar, doğal muz sattığını belirterek “Doğal muz hasadı yeni başladı, kaliteli muz satmaya başladık. Doğal ortamda yetiştiği için vatandaşlarımız tarafından çok rağbet görüyor” diye konuştu.
 
 

Ekleme Tarihi
26.09.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Muz Rekoltesi, muz, rekolte
Link: Muz Rekoltesinde Artış
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız