Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 06 Aralık 2022 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Monsanto, Mustafakemalpaşa 

Tarım devinden Mustafakemalpaşa’ya 30 milyon dolar yatırım
 
İSTANBUL -Dünya tarım ürünleri sektörünün önde gelen aktörlerinden Monsanto, Mustafakemalpaşa’da bulunan üretim sahasının kapasitesini artırdı. Bu minvalde 30 milyon dolar yatırım yapan Şirket, senede 1 milyon 200 bin torba tohum üretecek.

Monsanto Mustafakemalpaşa Fabrikası’nın ek alanının açılışı 8 Kasım’da yapıldı. Açılış törenine Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Tatkavaklı Belediye Başkanı Orhan Alper, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Monsanto Avrupa Tohum Tedarik Lideri Guillaume Gonnet, Türkiye Ülke Müdürü Michiel Van Mannekes, Türkiye Tohum Tedarik Lideri Elie Assaf ve Fabrika Müdürü Tanzer Ay katıldı.

Törende söz alan Monsanto Türkiye Tohum Tedarik Lideri Elie Assaf, “Mustafakemalpaşa'ya yönelik 30 milyon dolarlık yatırımımız yerel üreticilerle olan bağımızı ciddi şekilde arttıracak. Kapasite büyümesi sayesinde 3 bin hektardan elde edilecek mahsule denk ilave tohum üreteceğiz. Senede 250 bin torba olan üretim 1 milyon 200 bin torbaya çıkacak. Ayrıca ek eleman istihdamının yanı sıra önemli sayıda sözleşmeli ve mevsimlik çalışan alacağız.” dedi.

Monsanto’nun tohum fabrikasının yerel ekonomilere, istihdam ve ihracat dâhil önemli katkılarda bulunacağını belirten Assaf, “Fabrika hacminin yüzde 60’ını Türkiye’den çiftçilere satacağız. Yüzde 40’ını da İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Irak’a ihraç edeceğiz. Yerel çiftçiler için kaliteli tohum üreterek, müşterilerimizle beraber ihracat aracılığıyla ülke ekonomisine de değer yaratıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Tohum fabrikasının kapasitesi artarken Monsanto, doğal kaynakları korumak için de faaliyet yürütecek. Mustafakemalpaşa üretim sahası, tohum üretiminin yan ürünü olan mısır koçanlarını yakarak enerji üretilmesine yönelik ekipmanlar içerecek. Bu yatırımlar şirketin enerji tüketimini ve karbon emisyonunu yarıya indirmesine yardımcı olacak. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
10.11.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Monsanto, Mustafakemalpaşa
Link: Tarım devinden Mustafakemalpaşa’ya 30 milyon dolar yatırım
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız