Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Hatay’da defne kazanları kaynıyor 

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey köyünde, sabun yapımı dönemi olan bu günlerde, hemen her evin önünde defne kazanları kaynıyor.Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey köyünde, sabun yapımı dönemi olan bu günlerde, hemen her evin önünde kaynayan defne kazanları dikkati çekiyor. Sabah erken saatlerde bahçelerinden topladıkları defne tohumlarını kazanlarda kaynatarak sabuna dönüştüren köylüler, defnecilik işinden geçimlerini sağlıyor.

Defne sabunu yapımıyla yaklaşık 30 yıldır uğraştığını ifade eden Veysel Kuş, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan defne sabunu üretiminin çok uğraş isteyen zahmetli bir iş olduğunu belirtti. Bir kazan içerisinde 12 kova defne tohumundan 25 kilo defne yağı elde ettiklerini vurgulayan Kuş, defne yağını ve sabununu Türkiye'nin hemen hemen her bölgesine gönderdiklerini söyledi.

Defne bitkisinin faydasının çok olduğunu ve birçok kişinin bu özelliklerinden dolayı ürünü tercih ettiğini belirten Kuş, "Doğal yöntemlerle elde ettiğimiz defne sabunu, saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı etkilidir. Vücut parazitlerine, mantar hastalığına karşı faydalıdır. Ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahriplere karşı iyileştirici bir özelliği vardır. Derideki gözenekleri açar ve varisleri rahatlatır. Doğal kokusu ve kimyasal yapısı ile evdeki dolaplarda haşerelerin barınmasını da engeller" diye konuştu.

Kuş, sabun yapım sürecini şöyle anlattı: "Defne ağaçlarından topladığımız defne tohumlarını büyük bir kazan içerisinde suyla kaynatırız. Tohumlar kıvamını aldığı zaman dikenli sopayla kazanın içerisindeki tohumları ezmeye başlarız. İyice ezilen tohumların ardından tekrar kazana su doldurarak kaynamaya bırakırız. Defne yağı elde etmek için kazanı üç defa kaynatırız. Defne yağını aldıktan sonra sabun yapımı için başka bir kazanda kaynatarak köstük denilen maddeyle donmasını bekleriz. Donduktan sonra kalıplara dökerek kalıplarda kuruyan sabunu bıçakla kestikten sonra dinlenmeye bırakırız. İyice kuruyan sabunlar böylece kullanıma hazır hale gelir" dedi.

Toplanan defnelerle kendi ihtiyacı için sabun yapan vatandaşlar, elde ettikleri fazla ürünlerin satışını gerçekleştirerek ev ekonomisine katkı sağlıyor.

 
 

Ekleme Tarihi
04.12.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Hatay’da defne kazanları kaynıyor
Link: Hatay’da defne kazanları kaynıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız