Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mart 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Bir milyardan fazla kesme çiçek örtü altında üretildi

11.8 milyon metrekare kesme çiçek üretim alanının 9.9 milyon metrekaresi örtü altı alanlardan oluştu.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kesme çiçek üretiminin büyük bölümünün örtü altında gerçekleştiğini belirterek, "1 milyar 77 milyon adet kesme çiçek üretiminin yüzde 93'ü olan 1 milyar 1.8 milyon adedi örtü altında yapılıyor. 11.8 milyon metrekare kesme çiçek üretim alanının 9.9 milyon metrekaresi örtü altı alanlardan oluştu" dedi.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2011 yılında 961.6 milyon adet olan örtü altı kesme çiçek üretiminin, 2012 yılında 1 milyar adedi aşarak 1 milyar 1.8 milyon adede yükseldiği bilgisini verdi.

Kesme çiçek üretimde yüzde 42.69 payla Antalya'nın birinci, İzmir'in yüzde 32.71 ile ikinci, Yalova'nın yüzde 12.70 payla üçüncü, Isparta'nın yüzde 4.57 payla dördüncü olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

"2012 yılında Antalya 459.8 milyon, İzmir 352.3 milyon, Yalova 136.9 milyon, Isparta 49,3 milyon kesme çiçek üretti. Bu illeri kesme çiçek üretiminde, yüzde 1.86 pay ve 20 milyon adetle Konya, yüzde 1.24 pay ve 13.3 milyon adetle Mersin, yüzde 1.19 pay ve 12.8 milyon adetle İstanbul izledi. Yüzde 0.89 pay ve 9.5 milyon adetle Tokat, yüzde 0.56 pay ve 6.1 milyon adetle Bursa izledi."

1 milyar 77 milyon çiçeğin 622 milyondan fazlası karanfil

En fazla kesme çiçek üretiminin karanfilde gerçekleştirildiğini belirtene Bayraktar, "2011 yılında 588.5 milyon adet olan karanfil üretimi 2012 yılında 622.6 milyon adede çıktı. Kesme çiçekte, karanfilden sonra en fazla 124.7 milyon adetle gerbera, 111.8 milyon adetle gül (kesme) üretildi. 2012 yılında 36 milyondan fazla kasımpatı (krizantem), 30 milyona yakın fresia, 24 milyona yakın lale, 18 milyondan fazla lisianthus ve altınbaşak (solidago), 18 milyona yakın gypsohilla, 17 milyondan fazla glayöl, 14 milyondan fazla zambak (lilyum), 9 milyona yakın nergiz, 6 milyona yakın şebboy, 2 milyondan fazla sümbül, 1.5 milyondan fazla Manisa lalesi (anemon), 1 milyondan fazla iris, 322 bin 900 adet orkide, 297 bin 500 adet statice üretimi yapıldı. Geçen yıl 22.2 milyon adet de bu çiçeklerin haricinde kesme çiçek üretildi" dedi.

Süs bitkilerinde 9 aylık ihracat 59 milyon dolar

Bayraktar, 2010 yılında 56 milyon dolar olan süs bitkileri ihracatının 2011 yılında 76 milyon dolara çıktığını, 2012 yılında 73 milyon dolara gerilediğini bildirerek, bu yılın Ocak-Eylül döneminde de 59 milyon dolarlık ihracat yapıldığı bilgisini verdi. Bu yılın 9 aylık döneminde en fazla ihracatın 9.4 milyon dolarla Hollanda'ya yapıldığını bildiren Bayraktar, "Almanya'ya 8.6, İngiltere'ye 8.3, Türkmenistan'a 7.4, Irak'a 5.4, Azerbaycan'a 5, Ukrayna'ya 2.6, Rusya'ya 2.3, Romanya'ya 2.2 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakamlar Türkiye'nin potansiyelini yansıtmaktan çok öte. Türkiye, süs bitkilerinde milyarlarca dolarlık ihracat yapabilecek potansiyele sahip" dedi.

Sektörün gelişimi için neler yapılmalı?

Süs bitkileri sektörünün katma değer ve istihdam oluşturma değeri yüksek olan, özelikle atıl işgücünün değerlendirilmesinde önde gelen sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Bu nedenle düşük faizli kredi veya değişik kaynaklardan hibeyle desteklenmesi gerekir" dedi.
 
Özellikle üretimde yüksek maliyetli girdi kullanımı ve satışlardaki yüksek katma değer vergisi (KDV) ile süs bitkileri ziraatinin tarımın diğer kollarından ayrı tutulduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
 
"Süs bitkilerinin de bir tarımsal faaliyet olduğu gerçeğinden hareketle bu farklılıklar giderilmelidir.
 
Süs bitkisi üretiminde ileri teknoloji, yıl boyu kontrollü üretim ve topraksız tarım gibi modern üretim tekniklerinin kullanımı teşvik edilmeli, birim alandaki verimlilik, üretimde kalite, depolama tekniklerinin geliştirilmesi, raf ve vazo ömrünün artırılması konularında çalışmalar artırılmalıdır. Üretim konusunda özellikle doku kültürü laboratuvarlarının kurulması önemlidir.
 
Ülkemiz coğrafi konumu ve tarihsel bağları nedeniyle Avrupa, Rusya ve Ortadoğu ülkeleri pazarlarına kolayca açılabilecek ve ihracat yapabilecek durumdadır. Özellikle Asya ve Orta Doğu için kurak koşullara dayanıklı az bakım isteyen dayanıklı türlerin üretimine öncelik verilmelidir.
 
İhracatın artırılması amacı ile tanıtım, reklam faaliyetleri ve koordinasyonu sağlayacak güçlü bir dış pazarlama organizasyonunun oluşturulması zorunludur.
 
Süs bitkileri sektörü hızlı gelişen, istihdam düzeyi ve ihracat potansiyel yüksek gelecek vaadeden bir sektördür. Bu potansiyelin daha hızlı ilerlemesi ülkeye olan katma değerinin daha hızlı artırılabilmesi için; kamu araştırma-geliştirme kuruluşlarında süs bitkileri birimleri kurulmalı, özel sektör Ar-Ge kuruluşları yaygınlaştırılmalıdır."
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: karanfil, kesme çiçek, TZOB
Link: Bir milyardan fazla kesme çiçek örtü altında üretildi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız