Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Buğday, mısır, pirinç ve soyada rekor geliyor

Uluslararası Hububat Konseyi'ne (IGC) göre, buğday, mısır, pirinç ve soyada, Temmuz 2013-Haziran 2014 döneminde dünyada rekor üretim bekleniyor.

IGC'nin raporuna göre, 2012-2013 sezonunda 655 milyon ton miktarda gerçekleştiği belirtilen dünya buğday üretiminin, Temmuz 2013-Haziran 2014 döneminde, 43 milyon ton artışla rekor seviye olan 698 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Konsey, öngörülen yaklaşık yüzde 7 oranındaki artışın, AB, BDT, Kanada, Arjantin, Fas ve Avustralya'daki yüksek üretimlerden kaynaklandığını belirtiyor.

Aynı dönemler içinde dünya buğday tüketiminin, 19 milyon ton yükselmeyle, 692 milyon ton düzeyine çıkacağı öngörülüyor. Buğdayın gıda olarak kullanımının 466 milyondan 472 milyon tona, yemlik kullanımın 133 milyondan 136 milyon tona ve endüstriyel olarak kullanımının ise 18 milyondan 19 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Bu üretim ve tüketim tahminlerine göre, dünya dönem sonu buğday stoklarının ise 6 milyon tonluk yükselmeyle 181 milyon tona çıkacağı öngörülüyor.

Mısırda milyar tona 50 milyon ton kaldı

Geçen sezon 863 milyon ton olarak gerçekleştiği belirtilen dünya mısır üretiminin ise 87 milyon ton yükselişle, rekor seviye 950 milyon ton düzeyinde olması bekleniyor.

Üretimdeki bu artış, ABD'nin üretimindeki eski düzeylere dönüşün yanı sıra Kuzey Yarım Küre ülkelerindeki diğer başlıca üreticilerin yüksek rekolte beklentilerinden kaynaklanıyor.

Dünya mısır tüketiminin de 58 milyon ton artışla 922 milyon ton düzeyinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Konsey, yem, endüstriyel ürünler ve gıda için artan talep ortasında, dünya mısır kullanımının 2013-20 benzeri görülmemiş bir şekilde yüksek düzeylere artacağını belirtiyor.

Dönem sonu dünya mısır stoklarının, 27 milyon ton artışla, 157 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Konsey, 2013-20 sonundaki dünya mısır stoklarında yıldan yıla yüzde 21 oranında bir artış öngörüldüğünü belirtti.

Tüm zamanların en yüksek pirinç üretimi
 
IGC, dünya pirinç üretimini, Temmuz 2013-Haziran 2014 döneminde, 2 milyon ton yükselmeyle, 471 milyon ton (öğütülmüş olarak) civarında öngörüyor. Hindistan'ın beklentilerinin azalmasına karşın pirinçte tüm zamanların rekor üretimi bekleniyor.

Dünya pirinç tüketiminin de 4 milyon ton artışla rekor seviye olan 471 milyon tona çıkacağının tahmin edildiği bu dönemde, bu yükselişin Hindistan başta olmak üzere Asya'daki artışlardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Ticaretinin yaklaşık yüzde 2 oranında orta düzeyde bir büyüme göstereceğinin öngörüldüğü bu dönem sonundaki pirinç stoklarının, 108 milyon tona gerileyeceği tahmin ediliyor.

Soya fasulyesi üretiminde 14 milyon tonluk artış
 
Temmuz 2013- 2014 dönemi dünya soya fasulyesi üretiminin, 14 milyon ton artışla 285 milyon tona çıkması bekleniyor.

Konsey, dünya soya fasulyesi üretiminin, 2013-20 sezonunda başlıca ihracatçıların tamamında beklenen çok yüksek veya rekor üretimlerle yaklaşık yüzde 5 oranında artarak tüm zamanların en yüksek düzeyinde gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Dünya soya fasulyesi tüketiminin de 14 milyon tonluk yükselmeyle 282 milyon ton düzeyinde olması bekleniyor. Konsey, Çin ve Güney Amerika'daki yağlı tohum işleyicilerinden gelen kuvvetli talep nedeniyle tüketimin rekor düzeye yükseleceğini belirtiyor.

Ticaretinin, 10 milyon ton artışla 107 milyon ton düzeyine geleceği tahmin edilen soya fasulyesinde dönem sonu stokların ise 3 milyon ton yüksek olarak 29 milyon ton düzeyinde gerçekleşeceği öngörülüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
16.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Buğday, Mısır, pirinç, Uluslararası Hububat Konseyi, üretim
Link: Buğday, mısır, pirinç ve soyada rekor geliyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız