Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mart 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Bitkisel ürün ithalatçısına sicil numarası geliyor

Bitki, bitkisel ürün ve diğer maddeleri ithal etmek isteyen tüm ithalatçılar ya da bunların kanuni temsilcilerine, sicil numaraları verilecek.
 
ANKARA - Bitki, bitkisel ürün ve diğer maddeleri ithal etmek isteyen tüm ithalatçılar ya da bunların kanuni temsilcilerine sicil numarası verilecek. Bitki Karantinası Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, bitki, bitkisel ürün ve diğer maddelerin ülkeye giriş kapıları Bakanlığın uygun görüşü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca yayımlanacak tebliğ ile belirlenecek. Bitki ve bitkisel ürünlerin ülkeden çıkış işlemleri bütün gümrük idarelerinden yapılabilecek. Ancak alıcı ülkelerin bitki sağlığı gereklilikleri doğrultusunda bazı ülke ve ürünler için çıkış kapıları genel müdürlükçe sınırlandırılabilecek.

Tüm ithalatçılar ya da bunların kanuni temsilcileri elektronik bilgi sisteminde kayıtaltına alınarak bir sicil numarası verilecek. Tüm ithalatçılar ya da bunların kanuni temsilcileri yakın bir zamanda gelecek bitki, bitkisel ürün ve diğer maddelerin ithalini, önceden ilgili müdürlüklere bildirecekler. Bu bildirim deniz yoluyla nakliyatta sevkıyatın gelişinden en az 24 saat önce; havayoluyla nakliyatta sevkıyatın gelişinden en az 4 saat önce, kara yoluyla nakliyatta ise sevkıyatın gelişinden en az 12 saat önce verilecek.

Bitki ve bitkisel ürünlerin ülkeden çıkış işlemleri bütün gümrük idarelerinden yapılabilecek; ancak alıcı ülkelerin bitki sağlığı gereklilikleri doğrultusunda bazı ülke ve ürünler için çıkış kapıları genel müdürlükçe sınırlandırılabilecek. Bitki sağlığı sınır kontrol noktalarının taşıması gerekli asgari şartlar Bakanlıkça yayımlanan talimatla belirlenecek ve bitki sağlığı sınır kontrol noktası olarak onaylanan giriş kapılarının bitki, bitkisel ürün ve diğer maddelerin resmi kontrolü için bu talimatta belirtilen asgari şartlara sahip olması gerekecek.

3 aşamada kontrol edilecek

İthalat kontrolü, sevkıyat veya partinin belge kontrolü, beyan kontrolü ve bitki sağlığı kontrolü olarak üç aşamada yapılacak. Bu yönetmelik kapsamına giren bitki ve bitkisel ürünlerin haricindeki eşyaların taşınmasında kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin resmi kontrolleri, risk esasına göre uygun sıklıkta azaltılmış kontrol şeklinde gümrük müdürlükleri ile işbirliği içerisinde yapılacak. İnspektör, ithal edilecek bitki ve bitkisel ürünler ile diğer maddelerin resmi kontrolü sırasında bulduğu zararlı organizmanın ilgili listelerde yer alan karantinaya tabi zararlı organizmalardan olup olmadığını laboratuvar testi ile teyit ettirilecek.

Bitki, bitkisel ürün ve diğer maddeleri içerdiği beyan edilmemiş sevkıyatlarda, bitki, bitkisel ürün ve diğer maddelerin varlığından kuşkulanmak için makul nedenler olduğu durumlarda, bu yönetmeliğin şartlarının karşılanmasını sağlamak için, bu sevkıyatlar üzerinde de resmi kontroller yapılacak.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
30.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Bitkisel ürün, ithalatçı, sicil numarası geliyor
Link: Bitkisel ürün ithalatçısına sicil numarası geliyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız