Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 07 Ekim 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Hububatta alarm zilleri çalıyor

TZD Başkanı Yetkin: Önümüzdeki 30-50 günlük sürede önemli bir değişim olmazsa ciddi bir tarımsal kuraklıkla karşı karşıya kalacağız.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, bu yılın yağış ve iklim durumunda gelecek 30-50 günlük sürede önemli bir değişim olmazsa, Türkiye’nin ciddi bir tarımsal kuraklıkla karşı karşıya kalacağını bildirdi. Yetkin, “Hububatta alarm zilleri çalıyor. Ekmeklik buğday ihtiyacımız için bile önemli ölçüde ithalat yapmak zorunda kalabiliriz.” dedi.
 
Yetkin, TZD Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bu yıl Türkiye genelinde yağışların geçen yıla oranla yüzde 40 azaldığını belirterek, Türkiye’nin bu yıl kurak bir mevsim geçirdiğinin bilindiğini ancak kimsenin bunun beslenme ve gıda harcamalarına etkisinin üzerinde durmadığını öne sürdü.
 
Türkiye’de bir yılda ortalama 18 milyon ton buğday tüketildiğini ifade eden Yetkin, buğday üretiminin ise bu miktarın biraz üzerinde olmasına rağmen ekmeklik buğday üretiminde yeterli kalite tutturulamadığı için her yıl bir miktar ithalat yapmak zorunda kalındığını kaydetti.
 
Türkiye’nin geçen yıl iklimsel açıdan bol yağışlı ve uygun koşullu bir yıl geçirdiğini, bunun sonucunda ürün rekoltelerinin genelde yüksek olduğunu hatırlatan Yetkin, Türkiye’nin uzun yıllar ortalamasına bakıldığında yıllık 34 milyon ton tahıl, 20 milyon ton civarında da buğday ürettiğini ifade etti.
 
Bu yılın yağış ve iklim durumunda gelecek 30-50 günlük sürede önemli bir değişim olmazsa Türkiye’nin ciddi bir tarımsal kuraklıkla karşı karşıya kalacağını belirten Yetkin, şunları kaydetti:
 
“Nitekim, tüm bölgelerden aldığımız bilgiler, özellikle buğdayda yeterince köklenme olmadığını, bitkinin tutunma sıkıntısı yaşadığını, sararmalar ve pörsümelerin başladığını göstermektedir. Bu durum devam ederse geçtiğimiz sonbaharda yapılan ekimden bir çok yerde yeterli sonuç alınamayacağını, bitkinin gelişme bozuklukları göstereceğini, hastalıklara açık hale geleceğini ve üretim düşerken kalitede de ciddi bir bozulma olacağını söyleyebiliriz. Bu durumda ümidimiz, önümüzdeki bir aylık dönemde yeterli yağışın gerçekleşmesidir.
 
Bu gerçekleşmezse hidrolojik kuraklık ile de karşı karşıya kalabiliriz ki, bunun sonuçları çok daha büyük olur.
Hububatta alarm zilleri çalıyor. Ülkemizde ortalama 20 milyon ton buğday üretimi yaptığımızda bile buğday ithal etmek zorunda kaldığımızı düşünürsek, ciddi bir kuraklık sonucu, ekmeklik buğday ihtiyacımız için bile önemli ölçüde ithalat yapmak zorunda kalabiliriz.”
 
Uluslararası Hububat Konseyi’nin raporuna göre, dünyada bu yıl hububat üretiminin yüzde 41 oranında artacağının öngörüldüğünü belirten Yetkin, “Bu yıl ülkemizde buğday ve tahıl üretiminde düşüş beklenirken, dünyada üretim artışı bekleniyor. Dünyada buğdayın bollaştığı koşullarda ülkemizde ithalata bağımlı duruma düşerse, ithalat baskısı artacak ve zaten zor durumda olan hububat üreticisi çiftçimiz içinde ortaya ciddi sorunlar çıkacaktır” dedi.
 
Yetkin, hem üreticileri hem tüketicileri ilgilendiren böyle bir durum karşısında başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkili kurum ve kuruluşların, alınacak önlemleri üretici ve uzman kuruluşların katılımlarıyla belirlemek için harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
- “Patatesin fiyatı 6 liraya kadar çıkabilir”
 
Son dönemde bir çok gıda ürününde çok ciddi fiyat artışları olduğuna dikkati çeken Yetkin, “Patateste en erken hasat nisanda yapılacak. Şu anda 4 liraya satılan patatesin fiyatı 6 liraya kadar çıkabilir. Fasulye adeta et noktasına geldi. İnsanlar fasulye yerine nohuda yöneldi. Bu durum nohut fiyatlarını da artırır. Meyve-sebzede fiyatlar artıyor, topyekün bir artış var. Tarıma ayrılan kaynakların artırılması lazım. Bakliyatta Türkiye’nin düzenleyici bir kuruma ihtiyacı var” diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.01.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: hububat, alarm zilleri, kuraklık
Link: Hububatta alarm zilleri çalıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız