Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Avrupa'ya ihracat durdu, sebze-meyve çöp oldu

Bulgaristan’la yaşanan TIR geçiş belgesi sorunu nedeniyle Antalya'dan yaş meyve-sebze ihracatı tamamen durdu.

ANTALYA - Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Bulgaristan ile yaşanan TIR geçiş belgesi sorunu nedeniyle Antalya'dan Avrupa'ya yaş meyve-sebze ihracatının tamamen durduğunu bildirdi.

Satıcı, Bulgaristan ile yaşanan kriz öncesinde Antalya'dan Avrupa ülkelerine ihracat için yaş meyve-sebze yüklü günlük ortalama 100 tır çıkışının olduğunu, geçen hafta bu sayının 15-20 tıra kadar düştüğünü, şu anda ise hiç araç çıkışının olmadığını söyledi.

Avrupa'ya günlük yaklaşık 20-25 milyon dolarlık yaş sebze-meyve ihracatı yapıldığını anlatan Satıcı, "10-15 gündür ihracatımız yok. Bu, en az 250-300 milyon dolarlık kayıp anlamına geliyor" dedi.

Sorunun tamamen Bulgaristan'dan kaynaklandığını; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin konuyla ilgili girişimlerinin de devam ettiğini ifade eden Satıcı, "Bulgaristan'ın yaptığı ne devlet ciddiyetine ne anlaşmalara ne de ticari ahlaka sığıyor. İhracatçılarımız mağdur oldu, sektör ciddi bir kriz yaşıyor" diye konuştu.

Ürünlerin yüzde 75'i çöp oldu

TIR geçişi nedeniyle ihracatçıların üreticilerden mal alamadığı, bunun da üreticinin malının elinde kalmasına neden olduğunu kaydeden Mustafa Satıcı, "Domatesin kilogram fiyatı 1 liranın da altına düştü. Üretici, maliyetinin yarısını bile karşılayamıyor. Ayrıca ihracat olmadığı için yaş meyve-sebze paketleme tesislerinin faaliyetleri durdu. Acil çözüm bekliyoruz" dedi.

Başkan Satıcı, TIR geçiş belgesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Avrupa'ya ihracat yükü taşıyan TIR'ların Kapıkule ile Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'ndaki gümrük sahasında uzun süredir beklemesi nedeniyle kimi araçlarda ürünlerin yüzde 25'inin, kimi araçlarda ise yüzde 75'inin çöp olduğunu vurguladı. Satıcı, "Yaş meyve-sebzenin ömrü 5-6 gün, ürünlerimiz şu an itibarıyla çöp olmuş durumda" şeklinde konuştu.

Antalya'dan yaş sebze meyve ihracatı

Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden geçen yıl Çin'den Kostarika'ya, Küba'dan Kongo'ya kadar 140 ülkeye 1 milyar 535 milyon 14 bin 438 dolarlık yaş meyve sebze ihracatı yapılmıştı. İhracatta ilk sırayı yaklaşık 351,1 milyon dolarla Rusya alırken, bu ülkeyi 126,9 milyon dolarla Çin Halk Cumhuriyeti, 120 milyon dolarla Almanya takip etmişti.  
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Antalyadan ihracat, Bulgaristan, Avrupa, sebze ihracatı, meyve, sebze, ihracat
Link: Avrupa'ya ihracat durdu, sebze-meyve çöp oldu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız