Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 07 Ekim 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Tarlalar Yeşerdi Ama Rekolte Yüzde 50 Düşecek

AKSARAY (İHA) - Son 27 yılın en kurak yılını yaşayan Aksaray’da 15 gün önce yağan yağmur tarlaları yeşertirken, kuraklık tehlikesi devam ediyor.
 
Aksaray bölgesindeki ekili tarım arazilerinde inceleme yapan Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, tarlaların yeşerdiğini, ancak ekilen tohumların büyük bölümünün toprakta çürüdüğünü ve bunun da rekolte bazında yüzde 50 düşüşe neden olacağını söylediler. Aksaray’ın son yılların en kurak dönemini geçirdiğini belirten Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, “Son yılların en büyük kuraklığını yaşıyoruz. Tarım kenti Aksaray olarak biz bu yıl kuraklık anlamında çok sıkıntılı bir kış dönemi geçirdik. Her yıl güzden ektiğimiz ekinler düzgün bir şekilde çıkar bahara ulaşırdı. Fakat bu yıl gördüğünüz gibi tarlamız Şubat ayında sulanmış halde. Tarlalarımıza baktığımızda ekilen tohumun yüzde 60’ının çimlendiğini görüyoruz. Bu gerçekten çok ciddi bir sıkıntı ki, hal böyle iken bu yıl yüzde 50 civarında rekolte kaybımız olacaktır” dedi.

Aksaray’ın Türkiye’nin en az yağış alan illerinden biri olduğunu hatırlatan Özkök, “Bunu biliyoruz ama bu yıl Türkiye genelinde olduğu gibi Aksaray’da çok büyük bir kuraklık yaşandı. Dolayısıyla yer altı sularımızda da ciddi anlamda çekilmeler oldu. Bizi çok kurak ve ciddi sıkıntılı günler bekliyor. Ama Allah’tan umut kesilmez, inşallah Rabbim en kısa zamanda bir yağış sirkülasyonu sağlar, bizler de rahat bir nefes alırız” şeklinde konuştu.


SON 27 YILIN EN KURAK DÖNEMİ
 
Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ise, Aksaray’ın son 27 yılın en kurak dönemini geçirdiğine dikkat çekerek, “Aksaray’ımız Türkiye’nin en az yağış alan 5 ilinden biri, ayrıca en az ormanı olan 3 ilinden biridir. Aksaray uzun yıllardan beri kuraklıkla zaten yüzleşen ve mücadele eden bir il. Ama son 27 yılın en kurak mevsimini ne yazık ki bu sene yaşıyoruz. 3-4 ay boyunca kış mevsiminde kar yağışı olmadı. Ciddi bir yağmur da yağmayınca tarladaki tohumlarımızın bir kısmı çürüdü. 15 gün kadar önce bir yağış aldık. Bu yağışa bağlı olarak da tohumlarımız toprak üzerine çıktı ama yüzde 50-60 oranında ürün kaybımız var. Tabi kuraklığa çare yok. İnşallah Rabbim yağış verir de bu sıkıntıdan kurtuluruz ama yağışların az olması nedeniyle de özellikle barajlarımızın su seviyesi çok düşük ki, biz bu barajlardan sulama yapıyoruz. Tarlalarımız yağışlarla birlikte yeşerdi ama tohumlarımızın yüzde 50-60’ı zarar gördü. Yağış bu günlerde de gelmezse yeşeren bitkiler de kaybolacaktır” diye konuştu.
 
Çiftçi Şahin Uz ise, kuraklık nedeniyle ürünlerin kaybolduğundan yakınırken, yağışların olmaması nedeniyle kendi imkanları ile tarlayı sulamayı ve ürünleri yeşertmeye çalıştıklarını söyledi.
 
 
 

Ekleme Tarihi
20.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Aksaray, tarla, tarlalar yeşerdi, rekolte, kuraklık, yağmur
Link: Tarlalar Yeşerdi Ama Rekolte Yüzde 50 Düşecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız