Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Ekim 2022 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Denizli'ye 20 Milyonluk Yatırım Müjdesi

Denizli'de, Türkiye'nin ilk tarıma dayalı sera ihtisas organize bölgesini hayata geçirmek için Ankara'dan 20 milyonluk yatırım müjdesi geldi.

Sarayköy'ün Kızıldere Bölgesi'nde kurulması için 2007 yılından bu yana çalışmalar sürdürülen Özel İdare Müdürlüğü, Denizli Ticaret Odası ve Denizli Ticaret Borsası'nın hisse sahibi olduğu Denizli Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde arazi kamulaştırmaları uzun uğraşılar sonunda tamamlandı. Buna göre: Denizli'de, Türkiye'nin ilk tarıma dayalı sera ihtisas organize bölgesini hayata geçirmek için Ankara'dan 20 milyonluk yatırım müjdesi geldi.

ÇALIŞMALAR SONUNDA TAMAMLANDI

Sarayköy'ün Kızıldere Bölgesi'nde kurulması için 2007 yılından bu yana çalışmalar sürdürülen Özel İdare Müdürlüğü, Denizli Ticaret Odası ve Denizli Ticaret Borsası'nın hisse sahibi olduğu Denizli Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde arazi kamulaştırmaları uzun uğraşılar sonunda tamamlandı.

Soğuk su sorunu çözüldü ve geçen yıl 430 dekar alanda oluşturulan 11 parsel satışa çıkarıldı. Organize Sera Bölgesi Müteşebbis Heyeti'nce metrekaresi 42 liradan satışa çıkarılan 11 parsele alıcı çıkmadı.

2014 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Sera İhtisas Organize Bölgesi Müteşebbis Heyeti de parseller satılmayınca altyapı çalışmalarını tamamlamak için kaynak arayışına girdi. Organize Sanayi Bölgeleri'nde altyapı yatırımlarının yatırım programına alınarak yapılabileceğini belirleyen müteşebbis heyet Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'na başvurarak Denizli Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin yatırım programına alınması talebinde bulundu. Tarıma Dayalı İhtisas Bölgeleri Daire Başkanlığı yetkilileri Vali Abdülkadir Demir'in daveti üzerine Denizli'ye gelip incelemelerde bulundu. Talep olumlu karşılandı ve bakanlık tarafından bölge 2014 yılı yatırım programına alındı.

20 MİLYONLUK YATIRIM YAPILACAK

Bakanlık bu yıl Denizli Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için 20 milyon lira pay ayırdı. Bakanlığın yüzde 40'ı hibe, üç yılı ödemesiz, 13 yıl ödemeli olarak göndereceği kaynakla arsa, altyapı, etüt, proje, üstyapı giderlerinin karşılanacağı bildirildi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK

Denizli Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı ve Denizli Valisi Abdülkadir Demir, "Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak ilk girişimi Denizli başlattı. Biz başarılı olursak Termal kaynakların olduğu diğer iller de başarılı olacak. 750 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor" dedi.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Denizli, 20 Milyonluk Yatırım Müjdesi, seracılık, sebzecilik, meyvecilik, tarım
Link: Denizli'ye 20 Milyonluk Yatırım Müjdesi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız