Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Antalya'nın şubat ihracatı 109.9 milyon dolar

Şubat ayında Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.15 arttı.
 
ANTALYA - Antalya'nın şubat ayındaki ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.15 artarak 109.9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, bu yılın ilk 2 ayındaki (Ocak-Şubat) toplam ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.5 artarak 230.7 milyon dolar, sadece şubat ayı ihracatının ise yüzde 2.15 artarak 109.9 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Yaş meyve ve sebze ihracatı % 10.4 arttı

Yaş meyve ve sebze ürünlerinin ihracatında son dönemde yoğun sıkıntılar yaşanmasına rağmen şubat ayında bu sektörün ihracatının yüzde 10,4 oranında artışla 46,4 milyon dolar olarak gerçekleştiğini vurgulayan Satıcı, şöyle devam etti:

Madencilik sektörü ihracatı 18 milyon dolar düzeyine yükseldi

"Madencilik sektörü ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49.7'lik bir artışla 18.1 milyon dolar düzeyine yükseldi. Şubat ayında en fazla ihracat gerçekleştiren diğer sektörler ise sırasıyla kimya, ağaç-orman ürünleri ve tekstil oldu. Ukrayna'da yaşanan siyasi karışıklık ve Bulgaristan sınırında yaşanan geçiş belgesi sorunu, bölgemizdeki ihracat artışının sınırlı düzeyde kalmasına neden oldu"

Satıcı, Rusya Federasyonu'nun 21.1 milyon dolarlık alımıyla 2014 yılının ikinci ayında Antalya'nın en fazla ihracat yaptığı ülke olduğunu kaydetti. Şubatta Ukrayna'ya yapılan ihracatın da yüzde 100,5 artarak 8.8 milyon dolar düzeyine çıktığını belirten Satıcı, "Böylece Ukrayna, Rusya'dan sonra bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ikinci ülke konumuna yükseldi. Ukrayna'yı sırasıyla Almanya, Irak ve Çin Halk Cumhuriyeti takip etti" bilgisini verdi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
03.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Antalya, şubat, ihracat, meyve, sebze
Link: Antalya'nın şubat ihracatı 109.9 milyon dolar
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız