Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 07 Ekim 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


'Bakliyatta fiyat dalgalanmaları spekülatif amaçlı'

Bakliyat ürünlerinde üretim azlığı ve piyasada mal sıkıntısının yaşanmadığını söyleyen Bakan Eker, buna rağmen yaşanan fiyat dalgalanmalarının spekülatif amaçlı olduğunu söyledi.

ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “kuru fasulye” ve “et” fiyatlarına ilişkin, “Bakliyat ürünlerinde üretim azlığı ve piyasada mal sıkıntısı söz konusu olmayıp, son dönemde yaşanan fiyat dalgalanmaları spekülatif amaçlıdır” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Artan kuru fasulye fiyatları nedeniyle vatandaş tenceresinde kuru fasulye kaynamamakta patates doğrayamamaktadır. Et fiyatları ise malum vatandaşa ne yemesini nasıl beslenmesini tavsiye etmektesiniz?” diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Bakan Eker, bakliyat ürünlerinde üretim azlığı ve piyasada mal sıkıntısı söz konusu olmayıp, son dönemde yaşanan fiyat dalgalanmalarının spekülatif amaçlı olduğunu belirterek, “Bakanlığımızca bu kapsamda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla gerekli açıklamalar yapılmakta ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Aynı şekilde bakanlığımızca et fiyatları da günlük olarak takip edilmekte ve mağduriyet yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmaktadır” dedi.

'Bakanlığın fiyatlara müdahale etme imkanı yok'

Fiyatlara ilişkin soruya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, tarımsal ürün fiyatlarının serbest piyasa ekonomisi şartları içerisinde oluştuğuna işaret ederek, “Bakanlığımızın doğrudan ürün fiyatlarına müdahale etme imkanı bulunmamaktadır” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Mehdi Eker, bakliyat, spekülatif, bakliyat fiyatları, fiyat
Link: 'Bakliyatta fiyat dalgalanmaları spekülatif amaçlı'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız