Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 07 Ekim 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


GÜBRETAŞ, Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çiftçileri İzmir’de buluşturdu

GÜBRETAŞ, Dünya Kadınlar Günü dolasıyla tarımda kadının önemine dikkat çekerek onları bilinçlendirmek ve gelişimlerine destek sağlamak amacıyla kadın çiftçileri bu yıl İzmir’de bir araya getirdi.

Kadın çiftçilere yönelik Gübreleme Teknikleri eğitimin verildiği toplantıda meyve ve sebze üreticiliğiyle ilgili de workshop yapıldı.

Sektörünün lider kuruluşu GÜBRETAŞ, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bölgedeki çiftçi kadınları İzmir’in Selçuk ilçesinde buluşturdu. Bilinçli tarımın yaygınlaşması amacıyla sektörde çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarıyla öne çıkan GÜBRETAŞ, tarımda kadının önemine dikkat çekerek, kadın çiftçileri üretim konusunda bilinçlendirmek ve kendilerini geliştirmelerine destek sağlamak amacıyla tarihi Şirince Köyü’ndeki Taş Mektep’te (Artemis Restoran) düzenlediği etkinlikle bir araya getirdi.

Programa Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı’nın yanı sıra Selçuk Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yunus Öztürk, Selçuk Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Gürsoy, kooperatif müdiresi Tuğba Özarslan, GÜBRETAŞ Pazarlama Müdürü Yusuf Karatekin, Bölge Satış Müdürü İrfan Karakaya ile bölgedeki kadın çiftçiler ve kadın ziraat mühendisleri katıldı.

Toplantıda konuşan GÜBRETAŞ Pazarlama Müdürü Yusuf Karatekin, kadın iş gücünün en yoğun olduğu alanlardan birinin tarım olduğuna işaret etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne göre Türkiye’de 2,5 milyon civarında çiftçi bulunduğunu, bu çiftçiler arasından yaklaşık 350 bininin kadın çiftçi olduğunu belirtti.

Bilinçli tarımın yaygınlaşması amacıyla GÜBRETAŞ olarak her yıl Türkiye genelinde 2 bine yakın noktada 150 bin çiftçinin katılımıyla iyi tarım uygulamalarının anlatıldığı eğitim toplantıları düzenlediklerini vurgulayan Karatekin, kadın çiftçilerin eğitimi konusuna da büyük önem verdiklerini dile getirdi. Kadın çiftçileri tarımsal üretim konusunda bilinçlendirmek ve desteklemek amacıyla çeşitli etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri geliştirdiklerini söyleyen Karatekin, GÜBRETAŞ’ın düzenlediği basın fotoğraf yarışmasının bu yılki temasının da “Tarımda Kadın” olduğunu belirtti.

Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı’nın konuşmalarının ardından Ziraat Mühendisi Hasan Altas, kadın çiftçilere yönelik “Gübre ve Gübreleme Teknikleri” konusunda bir seminer verdi. Selçuk’ta tarımla uğraşan örnek çiftçilerden Gülseren Kutsigil’in de tecrübelerini paylaştığı konuşmasının ardından gruplara ayrılan çiftçi kadınlar çiftçilerle bölgede yaygın olan meyve ve sebze ürünlerinin gübreleme yöntemleriyle ilgili workshop yapıldı.

Toplantının sonunda, günün anısına kadın çiftçilere ve kadın ziraat mühendislerine hediyeler verildi.
 
 
 
  

Ekleme Tarihi
08.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: GÜBRETAŞ, Dünya Kadınlar Günü, 8 Mart, kadın çiftçiler
Link: GÜBRETAŞ, Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çiftçileri İzmir’de buluşturdu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız