Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Mart 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Bütün köy karantina altına alındı

ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Aşağışevik Köyü'nde sahibine saldıran koyunun kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine köy 3 ay süreyle karantinaya alındı.

Geçen salı günü komşu Köylü Köyü'nde de kuduz vakasına rastlanıp, karantinaya alınması nedeniyle her iki köyün çevresindeki 9 köydeki küçük ve büyükbaş hayvanlarla, köpeklerin aşılanmasına başlandı.

Bayramiç'e 7 kilometre mesafedeki Aşağışevik Köyü'de, 23 gün önce, babası İsmail Güder (48) ile sürülerini otlatmaktan dönen Emre Güder'e (20), bir tilki saldırdı. Şaşkına dönen gencin elindeki zincirle vurduğu tilki, bu kez sürünün başındaki çoban köpeğine saldırıp, kaçtı.

Geçen 3 Mart'ta ise aynı köyde besicilik yapan Hasan Yıldız'a (22), sürüsündeki koyunlardan biri saldırdı. Koyunun sürüdeki koçlara karşı da saldırgan tavırları olması üzerine şüphelenen Yıldız'ın, durumu bildirdiği Bayramiç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne yetkileri, köye geldi. Ancak, köye geldiklerinde, koyunun can çekişip, öldüğü öğrenildi. Kuduz olmasından şüphelenilen koyunun başı incelenmek üzere kesilip götürüldü. Koyunun gövdesi ise kireçlenip, gömüldü. Yıldız'ın koyunun öldüğü gün bu defa komşu Köylü Köyü'den kötü bir haber geldi. Besici Rahim Özcan'ın (55), 20 gün önce ölen ineğinin, yapılan inceleme sonucunda kuduz olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Köylü Köyü'nde karantina ilan edip, 6 ay süreyle büyükbaş, 3 ay süreyle de küçükbaş hayvan giriş çıkışını yasakladı. Aşağışevik Köyü'nde ise Hasan Yıldız'ın ağılındaki koyunları ve sütünü satması yasaklandı. Öte yandan, her iki köydede küçük ve büyükbaş hayvanlar ile köpekler aşılandı. Tilkinin saldırısına uğrayan Emre Güder, babası İsmail Güder ve koyunun saldırısına uğrayan Hasan Yıldız'a Aile Sağlığı Merkezi'nde kuduz aşı yapıldı.

KÖYLÜ KÖYÜ'NE 3 AY KARANTİNA
 
Bugün ise köylü köyüne kötü haber geldi. Yıldız'ın ölen koyunun da kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine Köylü Köyü de 3 ay süreyle karantinaya alındı. Aşağışevik'in ardından Köylü Köyü'nde de kuduz vakasına rastlanması İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. İki köyün çevresindeki Yiğitler, Üçyol, Yeniköy, Yaylacık, Korucak, Yeniceköy, Bıyıklı, Çiftlik ve Tülüler köylerindeki küçük ve büyükbaş hayvanlar ile köpeklerin aşılanması için çalışma başlatıldı. Kuduzun tilkiden yayıldığının duyulması üzerine köylülerir, gece gündüz, hayvanlarının başında tüfekle nöbet tutukları öğrenildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
10.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Bütün köy, karantina altına alındı, karantina, kuduz koyun, koyun, kuduz
Link: Bütün köy karantina altına alındı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız