Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 07 Ekim 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Aksaray'da Çiftçilere TARSİM Uyarısı

AKSARAY (İHA) - Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, üretim sezonunda yaşanan aşırı yağış, don, dolu, sel, kuraklık gibi afetler nedeni ile ciddi derecede zarara uğrayan çiftçileri tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.
 
Geçtiğimiz yıllarda Aksaray'ın Bayıraltı bölgesindeki yaşanan dolu afetini örnek gösteren Başkan Koçak, “Bayıraltı'nda üretim yapan çiftçilerimizin özellikle ekili olan çerezlik ayçiçeği, buğday, arpa gibi ürünleri yüzde 100 zarar gördü. Diğer bir örnek geçen yıl üretim sezonunda yağışların az ve düzensiz olması sebebiyle yaşanan kuraklık afetidir. Çok şükür ki, kuraklık nedeni ile zarar gören çiftçimizin banka ve tarım krediye olan borçları ertelendi. Ancak biz çiftçi örgütleri olarak kuraklığın da sigorta kapsamına alınmasını istiyoruz.
 
Üreticilerimiz sigortayı sadece bitkisel üretime değil, çiftliğinde bulunan hayvanlara da yaptırıp bir gün doğal afet ve hastalığın bulaşabileceğini unutmamalı. Üreticilerimizin bu afetlerden korunabilmesi için tarım sigortalarının yaygınlaştırılması ve üreticilerimizde sigorta bilincinin artırılması daha da önemli hale geldi. Tarım sigortasının yarı bedeli bilindiği üzere devlet tarafından ödeniyor. Bu amaçla, çiftçilerin 2014 yılında yaşayabilecekleri afetlerin zararlarını en aza indirebilmeleri için tarımsal ürünleri, hayvan varlıkları ve tarımsal tesislerini sigorta yaptırmaları gerekir. Bu kapsamda odamız bünyesinde Tarım Sigortası yani TARSİM hizmeti vermekteyiz. Çiftçilerimizin mutlaka tarım sigortası yaptırmalarını öneriyoruz" dedi.
 
 
 

Ekleme Tarihi
10.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler:  Aksaray, Çiftçilere, TARSİM Uyarısı, tarım, sigorta, tarım sigortası
Link: Aksaray'da Çiftçilere TARSİM Uyarısı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız