Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
) 


Karaciğer dostu enginar pazarcıların yüzünü güldürdü

BURSA (İHA) - Karaciğer dostu enginar pazara hareket getirdi.
 
Bursa'da enginar mevsiminin yaklaşması tüketicinin ve esnafın yüzünü güldürdü. Ocaktan itibaren Kıbrıs enginarı pazarlarda satılırken, martla birlikte İzmir enginarı da tezgahları süslemeye başladı. Mayısta Bursa enginarının çıkmasıyla satışların daha da artması bekleniyor.

Kışın ortalama 200 ila 300 civarında enginar sattığını belirten Reyhan Pazarı esnaflarından Semih Ayaz, "Normalde ocak ayının 5'inde Kıbrıs'tan gelen ilk mahsullerle satışlar başlar. Martta İzmir enginarı çıkıyor. Bursa enginarı ise mayısta yetişiyor. Kışın günlük 200-300 civarında enginar satıyoruz. Mayıstan sonra yerli enginarla birlikte satışlar daha da artıyor. O zamanlar günde binden fazla enginar satıyoruz. Bursa insanının gösterdiği rağbetle birlikte kayda değer satış rakamları yakalıyoruz. İlgiden son derece memnunuz. Bursa'da yetiştirilen enginar, başka şehirlere gitmeden bitiyor" diye konuştu.
 
Enginarların tanesi iriliğine göre 2 ila 2,5 liradan satılıyor. Haftada en az 2 defa enginar aldığını anlatan Aysel Yılmazlar ise, "Enginarın çok faydalı olduğunu biliyorum. Kan dolaşımını dengeleyen ve karaciğer yağlanmasına iyi gelen bir sebze. Haftada en az iki defa tüketiyorum. Yaşımız itibariyle daha fazla tüketmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.
 
Bursa'da Hasanağa Belediyesi tarafından mayıs ayının ikinci haftasında geniş kitlelerin katıldığı Enginar Festivali düzenleniyor.
 
 

Ekleme Tarihi
13.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Bursa, enginar, karaciğer dostu, Reyhan Pazarı
Link: Karaciğer dostu enginar pazarcıların yüzünü güldürdü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız