Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 07 Ekim 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Siyez Buğdayı Artıklarından Organik Kayın Mantarı Üretildi

KASTAMONU (İHA) - Kastamonu Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÜMMER) tarafından yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda, İhsangazi ilçesinde organik tarımı yapılan siyez buğdayının üretim sonrasında kalan artıklarından kayın mantarı üretildi.


KÜMMER Müdürü Doç. Dr. Sabri Ünal, merkezin amaçlarından birinin Kastamonu merkez ve ilçelerinde tarımsal ürün artıklarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması olduğunu belirterek, bu kapsamda Tosya’daki çeltik sapları, pirinç kavuzları, Taşköprü’deki sarımsak artıklarından kayın mantarı üretilmesi çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ayrıca Ünal, organik siyez buğdayının sap ve artıklarından kayın mantarı üretiminin oldukça verimli olduğunu ifade ederek, kısa sürede mantar oluşumu sağladığını ve çalışma sonuçlarının umut verici olduğunu kaydetti.
 
Dünyada çoğunlukla ‘Verimli Hilal’ olarak adlandırılan Anadolu toprakları ile Filistin ve Kuzey Irak’ı da içine alan bölgede yetiştirilerek, sofralara aş, sürülere yem olan Siyez Buğdayı’nun günümüzde Türkiye toprakları içerisinde birkaç noktada azımsanmayacak miktarda da İhsangazi ilçesinde yetiştirildiğine dikkat çeken Ünal, “Siyez buğdayı İhsangazi’nin tarihi ve besin değeri yüksek olan aynı zamanda genetik yapısını Hititlerden bu yana koruyan nadir ürünlerinden biridir” dedi.
 
 
 

Ekleme Tarihi
17.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Siyez Buğdayı Artıklarından, Organik Kayın Mantarı, Üretildi, mantar
Link: Siyez Buğdayı Artıklarından Organik Kayın Mantarı Üretildi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız