Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Kasım 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Karaman'da elma bahçelerini don vurdu

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, don nedeniyle elma bahçelerinin ciddi oranda zarar gördüğünü söyledi.

"Bazı elma çeşitlerinde neredeyse hiç elma yok" diyen Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, "Karaman'da iki gündür hava sıcaklığının gece sıfırın altına düşmesiyle birlikte çiçek açmış meyveleri don vurdu. Bu yıl kış mevsimi çok sıcak ve kurak geçti. Karaman genelinde hava sıcaklığı 31 Mart'ta eksi 8 ve 01 Nisan'da eksi 5 dereceye kadar düşmüş, elma bahçelerinde tomurcuklar da kiraz bahçelerinde tomurcuk ve çiçeklerde, kaysı ve badem bahçelerinde meyvelerde don zararı meydana gelmiştir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince meyve bahçelerinde, meydana gelen zararla ilgili tespit çalışmaları yapılıyor." dedi.

Muğlu, 06.00 ve 07.00 saatleri arasında gerçekleşen sıcaklık değerlerinin Karaman'da bulunan ekonomik değere sahip elma bahçelerinde sebep olduğu zarar ziyanı tespit etmek üzere tahmin erken uyarı istasyonlarının hitap ettiği alanda incelemeler yapıldığını aktardı. Zirai don olayından sonra yapılan arazi kontrolünde kültürel tedbir alan (Mini Sipring, Yağmurlama) üreticilerinin elma bahçesindeki dondan kaynaklanan zarar oranının yüzde 20 civarında olduğunu ifade eden Muğlu, "Kültürel tedbir alamayan üreticilerimizin bahçelerinde pembe gonca döneminde veya bu döneme yakın olan bahçelerde yüzde 50 zarar olacağı tespit edilmiştir." diye belirtti.

Zararın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bölge milletvekillerine rapor halinde iletileceğini bildiren Recep Muğlu, Karaman'ın afet kapsamına alınmasını istediklerini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
04.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: elma, elma bahçeleri, don, Karaman
Link: Karaman'da elma bahçelerini don vurdu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız