Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

Kilosu 75 TL’den satılacak from gida_tarim on Vimeo.

 


Silifke’de Yılın İlk Kayısı Hasadı Yapıldı

MERSİN (İHA) - Turfanda meyveciliğin merkezi olan Mersin’in Silifke ilçesinde çilek ve can eriğinden sonra sezonun ilk kayısı hasadı yapıldı. İlk hasatta 300 kilo kayısı, kilosu 75 TL’den İstanbul’a gönderildi.
 
Silifke’nin Kabasakallı Mahallesi'nde örtü altında kayısı üretimi yapan Hamza Gökler, yılın ilk kayısı hasadını Silifke’de yapmanın gururunu yaşadıklarını ve ilk hasat ürünlerin kilosunu 75 TL’den İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gönderdiklerini söyledi.
Dört dönüm örtü altına aldığı kayısı bahçesinden yaklaşık 6 ton ürün beklediğini ifade eden Gökler, şöyle konuştu: “Türkiye’de kayısı ilk kez çıktı. Türkiye’nin ilk kayısısını Silifke’den çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Şu anda İstanbul, Ankara ve İzmir’e gönderiyoruz. İlk hasatta 250-300 kilo topladık. Kilosu 75 TL’den gidiyor. Ürün çok lezzetlidir. Tamamen doğal ortamda yetiştiriyoruz."

Üretici Hamza Gökler, 4 dönüm arazisine İspanya’dan getirttiği 'magador' cinsi kayısı fidanı diktiğini, bu türün Akdeniz Bölgesi'nde 'erkenci' diye bilinen diğer kayısı çeşitlerine göre 15 gün daha erken olgunlaştığını belirtti.
 
Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden 11 bin ton hasat yapılmasının beklendiğini söyledi. Bölgenin mikroklima özelliği nedeniyle Türkiye'nin turfandacılık alanında ilkleri yaşadığını ifade eden Süngü, "Türkiye'nin ilk çilek ve can eriğini çıkaran Silifkeli üreticiler, örtü altına aldığı kayısı da hasat etmeye başladı" dedi.
 
 

Ekleme Tarihi
07.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Mersin, Silifke, hasat, kayısı
Link: Silifke’de Yılın İlk Kayısı Hasadı Yapıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız