Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Mut’ta Erkenci Kayısı Hasadı Başladı

MERSİN (İHA) - Dünyanın en erkenci kayısı üretim merkezi olarak bilinen Mersin'in Mut ilçesinde erkenci kayısının hasadına başlandı. Turfanda kayısının 20 TL’den alıcı bulması üreticiyi sevindirdi.

Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Başkanı Mehmet Ali Acar, bu yıl kayısı hasadından 80 bin ton, erikten ise 40 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin toplam erkenci sofralık kayısı ihracatının 35–40 milyon doları bulduğunu, bu rakamın yüzde 60'ını ise Mut'un gerçekleştirdiğini belirten Acar, "İlçede geçen yıl 76 bin 500 ton sofralık kayısı üretildi. Bu rakamın 20 bin tonu ihraç edildi. Yaklaşık para olarak karşılığı ise 25 milyon doları buldu. Bu yıl 30 bin ton kayısı ihracatı yapılması bekleniyor. İlçede 55 bin 240 dekar alanda kayısı üretimi yapılacak" şeklinde konuştu.

2014 yılında kayısı rekoltesinin 80 bin ton olacağını söyleyen Acar, "İlçede ağırlıklı olarak, Precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretimi yapılmakta. Kaliteli üretim derken Mut kayısısı akla gelmektedir. Örtü altı kayısının bugün ilk turfandası 20 TL’den değer buldu. Kayısıda iç piyasada sadece Ankara, İstanbul, İzmir değil artık Türkiye’nin her bölgesine, dış piyasada ise genel ağırlıklı Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz" dedi.

Erkenci kayısı hasadının Mayıs ayının ilk haftasında yapıldığını vurgulayan komisyoncu tüccar Ercan Memek, "Aslında erkenci kayısı hasadı 30 Nisan itibari ile başlar ve Haziran'a kadar devam eder. Ama bu yıl havalarında ılık geçmesi nedeniyle hasat erken başladı” dedi.
 
 

Ekleme Tarihi
08.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Mut, Mersin, kayısı, hasat
Link: Mut’ta Erkenci Kayısı Hasadı Başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız