Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Kulacık Mantarı Ekmek Kapısı Oldu

YALOVA (İHA) - Yalova Orman İşletme Müdürlüğü ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen ve MARKA tarafından desteklenen "Kulacık Mantarı Bölgemiz İçin Yeni Bir Ürün Projesi", Yalovalı çiftçiler için ekmek kapısına dönüştü.

Yalova'da ilk üretilmeye başlanan Kulacık mantarı için bir süre önce "Kulacık Mantarı Bölgemiz İçin Yeni Bir Ürün" adlı bir proje geliştiren Orman İşletme Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, bu kapsamda MARKA'dan da üreticilere destekleme kredisi sağlamıştı. Bu kredi ile kurduğu tam otomatik tesiste üretime başlayan Adem Yazıcı adlı üreticinin tesislerinde ilk ürün törenle hasat edildi. Hasada Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, Yalova Orman İşletme Müdürü Mustafa Güner, Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan ile MARKA yetkilileri de katıldı. Burada davetlilere bilgi veren Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Mantar Uzmanı Mustafa Kemal Soylu, "Bu mantar türü ağırlıklı olarak Çin, Japonya ver Kore'de ticari amaçla yetiştiriliyor. Ülkemizde çok yaygın olan bir mantar türü değil. Yalova'da ise ilk kez kurulan otomatik bir tesiste üretime geçildi. Bu mantar türünün daha da yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yapılacak. Uzun süren bir proje çalışması neticesinde kurulan tesiste ilk hasadı yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.
 
Üretici Adem Yazıcı ise, "Bu mantarı üretmeye başladığımda bana sadece projeyi hayata geçirecek bir yer göstermem istendi. İçindeki tüm çalışmalar MARK finansmanı ile proje paydaşlarınca yapıldı. İlk ürünü aldık. Bundan sonra bu mantarı daha geniş alanda ve daha fazla yetiştirme hedefindeyim. Daha şimdiden elimdeki ürünlerin talibi çıktı. Tüm çiftçilere bu ürünü tavsiye ediyorum" dedi.
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kulacık Mantarı, Ekmek Kapısı Oldu, Yalova, mantar
Link: Kulacık Mantarı Ekmek Kapısı Oldu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız